Аналіз контрольної роботи. Правильні многокутники. Радіуси вписаного і описаного кіл для правильних многокутників.
Мета уроку:
- повторити і систематизувати опорні факти курсу планіметрії, пов’язані з вивченням правильних многокутників;
- розвивати логічне мислення, просторову уяву, увагу, пам’ять, розумову активність, інтуїцію, пізнавальну самостійність, пізнавальний інтерес, потребу в самоосвіті;
- виховувати такі людські якості як: сумлінність, здатність до переборення труднощів, працелюбність.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: опорний конспект, таблиця «Правильні многокутники».
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
IIІ. Аналіз результатів контрольної роботи
- Оголосити статистичні дані про бали, що одержали учні.
- Спираючись на аналіз контрольної роботи, повідомити учням про типові помилки, що були допущені в контрольній роботі. Після цього учні працюють над помилками, яких вони припустилися при написанні контрольної роботи.
- Для учнів, які повністю справилися з тематичною контрольною роботою, можна запропонувати задачі підвищеної складності.
ІV. Повторення й узагальнення знань учнів про многокутники, правильні многокутники
Фронтальна бесіда
- Означення многокутника; вершин многокутника; сторін многокутника; діагоналей многокутника.
- Кут многокутника, зовнішній кут многокутника.
- Сума кутів опуклого п-кутника: 180(n-2)
- Сума зовнішніх кутів опуклого многокутника. 360
- Означення правильного многокутника.
- Означення вписаних і описаних многокутників і супутніх понять.
- Усі бісектриси кутів правильного многокутника перетинаються в одній точці, яка є центром описаного кола.
- Усі серединні перпендикуляри, проведені до сторін правильного многокутника, перетинаються в одній точці, яка є центром вписаного кола.
- Центри вписаного й описаного кіл у правильному многокутнику збігаються.
- Відрізок, що сполучає центр правильного многокутника з серединою сторони многокутника, є радіусом вписаного кола. Цей відрізок називається апофемою правильного многокутника.
- Кут, під яким видно сторону правильного многокутника з його центра, називається центральним кутом многокутника.
- Формули радіусів вписаних і описаних кіл правильних многокутників
nR, r | п — довільне, | n = 3 | n = 4 | n = 6 |
R | a6 | |||
r |
V. Закріплення й осмислення нового матеріалу
- Усна робота
1. В опуклого многокутника всі зовнішні кути прямі. Який це многокутник?
2. Чи можна побудувати чотирикутник з двома прямими і двома тупими кутами?
3. Чи може найменший кут чотирикутника становити 91°?
4. Чи можна побудувати опуклий п’ятикутник, усі кути якого прямі?
5.Який трикутник є правильним?
6. Який чотирикутник є правильним?
7. Знайдіть кути правильного шестикутника.
8. Скільки сторін має правильний многокутник, зовнішній кут якого становить 18°?
2. Письмове виконання вправ
- Скільки сторін має правильний многокутник, кожний із внутрішніх кутів якого дорівнює 135°?
Розв’язання
Оскільки = 135°, то 180 ∙ (п – 2) = 135п; 180п – 360 = 135п; 180п – 135п = 360; 45п = 360; п = 360 : 45, п = 8.
Відповідь. 8 сторін.
- Хорда, яка перпендикулярна до радіуса й проходить через його середину, дорівнює стороні правильного вписаного трикутника. Доведіть це.
Доведення
Нехай AB OD,DC = CO. У прямокутному трикутнику ВОС катет CO дорівнює половині гіпотенузи ВО. Нехай
BO = R, тоді СО = , АВ = 2 ∙ ВС = 2 = = = R.
Отже, довжина хорди дорівнює стороні правильного трикутника.
- №33
- №35
- №37
- Кінець гвинта газової засувки має правильну тригранну форму. Який найбільший розмір може мати кожна грань, якщо діаметр циліндричної частини гвинта дорівнює 2 см?
Розв’язання
Кожна грань може мати найбільший розмір, якщо кінець гвинта газової засувки, який має форму правильного трикутника, буде вписаний в коло діаметром 2 см. Отже, сторона трикутника дорівнює: R= ∙ = (см).
Відповідь. см.
- Доведіть, що сторона правильного 12-кутника обчислюється за формулою а12 = , де R — радіус описаного кола.
Доведення
Нехай АВ — сторона вписаного правильного шестикутника. АС — сторона вписаного правильного 12-кутника. Із прямокутного трикутника ACD маємо:
АС = , де AD = = ,
CD = OC – OD = R –
Тоді АС = = = що і треба було довести.
VI. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу
- Який многокутник називається правильним?
- Який многокутник називається вписаним у коло? Описаним навколо кола?
- Чи завжди можна вписати коло в правильний многокутник? описати коло навколо правильного многокутника?
- Що таке центр правильного многокутника? апофема?
- Що таке центральний кут правильного многокутника? Чому він дорівнює?
- Де міститься центр кола, описаного навколо многокутника? Чому?
- Чи завжди можна описати коло навколо даного многокутника?
- Де міститься центр кола, вписаного в многокутник? Чому?
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити матеріал підручника 1 (стор.13), дати відповіді на питання 72-80 на стор. 19. Розв’язати №№32, 36, 34 (повторити способи побудови правильних многокутників).