Аналіз контрольної роботи. Числові послідовності.
УРОК №52
Урок в темі №1
Тема уроку. Аналіз контрольної роботи. Числові послідовності.
Мета уроку:
- домогтися засвоєння учнями змісту понять: числова послідовність, п-й член числової послідовності, формула п-го члена; списку способів задання числової послідовності. Виробити вміння: відтворювати вивчені означення; знаходити члени послідовності із заданими номерами, якщо послідовності задані різними способами. Повторити означення числової функції, а також супутні поняття;
- сприяти розвитку всесторонньо розвинутої особистості;
- виховувати у дітей пізнавальний інтерес, прагнення краще вчити предмет.
Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.
Обладнання: опорний конспект
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
ІІ. Аналіз контрольної роботи
На уроці розбираються найскладніші питання контрольної роботи. Оголошуються тематичні оцінки.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
В повсякденному житті, а також при вивченні основ наук часто використовується нумерація різних предметів, щоб показати їх розміщення. Наприклад, будинки на кожній вулиці нумеруються. В бібліотеці нумеруються читацькі абонементи. В ощадному банку за номером особистого рахунку вкладника легко можна знайти цей рахунок. Отже предметом вивчення математики є не тільки вирази, рівняння, нерівності тощо; математика вивчає також результати спостережень за реальними фізичними, хімічними процесами, кліматичними явищами, які виражаються у вигляді рядів чисел, кожне з яких стоїть у цьому записі на строго визначеному місці. Наша задача: вивчити питання про ці «ряди чисел», а також можливості подальшого застосування цих понять на практиці.
IV. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Усні вправи
- Знайдіть значення виразу:
1) -2,6 + 0,5; 2) -2,1 : (-0,01); 3) (0,45)4 : 0,418;
4) ; 5) ; 6) ;
7) (3 – )(3 + ).
- Спростіть вираз:
1) (4b + 1) – (3 – b); 2) ; 3) (2x – 1)(х – 2); 4) а5 ∙ а12 : а16; 5) ; 6) 3x2y5 ∙ (-x3y2).
V. Формування знань
Нехай в банку на рахунку №1 лежить внесок а1, на рахунку №2 – а2, на рахунку №3 – а3, …отримали числову послідовність: а1, а2, а3, …, ап
п – число всіх рахунків, тут кожному числу від 1 до п поставлено у відповідність число ап.
Опорний конспект
Числовою послідовністю називається функція, яка задана на множині всіх натуральних чисел або на множині перших п натуральних чисел. | |||||||
Числова послідовність позначається так:
(ап): а1; а2; а3; …; ап. Кожне число ап — п-й член послідовності; п — номер члена. |
|||||||
Види числових послідовностей | |||||||
1. Якщо кількість членів п послідовності (ап) скінченна, то (ап) — скінченна послідовність.
Якщо кількість членів п послідовності (ап) нескінченна, то (ап) — нескінченна послідовність. Приклади: а) послідовність (ап) натуральних чисел нескінченна; б) послідовність (ап) коренів рівняння (х – 1)(х – 2)(х + 3) = 0 скінченна. |
|||||||
2. Якщо кожний наступний член послідовності, починаючи з другого, більший за попередній, то послідовність є зростаючою.
Якщо кожний член послідовності, починаючи з другого, менший від попереднього, то послідовність є спадною. |
|||||||
Приклади:
а) (ап): 1; 2; 3; … — послідовність натуральних чисел є зростаючою; б) (bп): -1; -2; -3; … — послідовність цілих від’ємних чисел є спадною. |
|||||||
Способи задання числових послідовностей:
1) описом знаходження її членів. Приклад. Числова послідовність дільників числа 15, записаних у порядку зростання: (ап): а1= 1; а2 = 3; а3 = 5; …; а4 = 15; |
|||||||
2) переліком її членів.
Приклад. (bn): 54; 1; 33; 27, тоді а1 = 54; а2 = 1; а3 = 33; а4 = 27; |
|||||||
3) таблицею. Приклад. | |||||||
п | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
ап | -2 | 1 | -4 | 1 | -6 | ||
Тоді а1 = -2; а2 = 1; а3 = – 4; а4 = 1; а5 = 6; | |||||||
4) формулою п-го члена.
Приклад. ап = п2 – 1, тоді а1 = 12 – 1 = 0; а2 = 22 – 1 = 3; а3 = 32 – 1 = 8 і т.д.; |
|||||||
5) рекурентною формулою (від лат. повертатися).
Приклад. ап = ап-1 ∙ ап-2, якщо а1 = 1; а2 = 2, тоді а1 = 1; а2 = 2; а3 = а1 ∙ а2 = 2; а4 = а2 ∙ а3 = 2 ∙ 2 = 4; а5 = а3 ∙ а4 = 4 ∙ 2 = 8. |
VI. Формування вмінь
Усні вправи
- Дано послідовність: 0,1; 7; 0,2; 8; 0,3; 9. Укажіть:
- скільки членів має ця послідовність;
- третій член послідовності;
- який номер має член послідовності, що дорівнює 0,3;
- який член послідовності є наступним за числом 8; попереднім до числа 7.
- Послідовність (хп) задано формулою хп = п + Укажіть перші три члени цієї послідовності. Чи є ця послідовність зростаючою? нескінченною?
Письмові вправи
- Знайти перші кілька членів послідовності, заданої описом: №643.
- Знайти перші кілька членів послідовності, заданої формулою п-го члена: №646.
- Знайти перші кілька членів послідовності, заданої рекурентною формулою: №649.
- Знайти номер члена послідовності (чи є дане число членом послідовності), заданої формулою п-го члена: №№651, 653, 655.
- Скласти формулу п-го члена для послідовності, заданої описом або переліком її членів: №657.
VII. Підсумки уроку
Контрольні запитання
- Наведіть приклади числових послідовностей.
- Наведіть приклад числової послідовності: 1) скінченної; 2) нескінченної.
- Наведіть приклад послідовності, заданої формулою п-го члена. Назвіть який-небудь член цієї послідовності.
- Наведіть приклад послідовності, заданої рекурентною формулою.
VIII. Домашнє завдання
- Вивчити означення понять, розглянутих на уроці 4, п.20, прочитати про числа Фібоначчі.
- Розв’язати №№648, 650(2), 654.
- Повторити функції, властивості функції: №660.