Арифметична прогресія. Її властивості.
УРОК №53
Урок в темі №2
Тема уроку. Арифметична прогресія. Її властивості.
Мета уроку:
- домогтися засвоєння учнями: означення арифметичної прогресії, відповідної термінології (різниця арифметичної прогресії); рекурентної формули та основних властивостей арифметичної прогресії (включаючи характеристичну властивість). Виробити вміння: відтворювати зміст вивчених понять, а також використовувати їх для розв’язування задач, що передбачають виділення арифметичної прогресії серед інших числових послідовностей, використання рекурентної формули арифметичної прогресії, а також використання її властивостей;
- розвивати пам’ять і мислення;
- виховувати наполегливість і відповідальність, допитливість, уважність, натхнення.
Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.
Обладнання: опорний конспект
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Вибірково перевіряю зошити, відповідаю на питання, що виникли у учнів під час виконання домашнього завдання.
Для з’ясування рівня засвоєння учнями змісту понять попереднього уроку пропоную їм виконати 2 завдання з наступною перевіркою і корекцією.
- Послідовність (хп) задано формулою хп = 5п – 2. Знайти: х3; х100; хk-1.
- Послідовність (bп) задано рекурентною формулою bп = . Знайдіть перші чотири члени послідовності.
IV. Формулювання мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Тривалість року наближено дорівнює 365 діб. Більш точне значення 365 ¼. Тому кожні 4 роки накопичується похибка, що дорівнює 1 добі. Для урахування цієї похибки кожний четвертий рік на 1 день більше від інших. Запишемо послідовність високосних років, починаючи з 2000 року: 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, … Кожний наступний член дорівнює попередньому члену, до якого додано одне й те саме число. Наша задача: вивчити означення, дати назву та дослідити властивості таких послідовностей і їх застосування.
V. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Усні вправи
- Дано скінченну послідовність: (хп): 3; 0; -3; -6; -9; -12.
Укажіть:
1) перший, третій, шостий члени цієї послідовності;
2) чи є ця послідовність зростаючою, спадною;
3) формулу її п-го члена.
- Послідовність (ап) задана формулою ап = 3п – Укажіть:
1) а1, а2, а3;
2) номер члена, який дорівнює 26;
3) чи є членом цієї послідовності число 47; 58?
- Розв’яжіть рівняння:
1) х = ; 2) х2 – 3х = 0; 3) х2 – 2х +1 = 0; 4) х2 – 3х – 4 = 0; 5) = 0.
VІ. Формування знань
Опорний конспект
Арифметична прогресія(від лат. рух вперед) — числова послідовність, у якій кожний наступний член, починаючи з другого, дорівнює попередньому члену, до якого додається одне й те саме число. Це число називають різницею арифметичної прогресії. (Правило на стор. 220.) | ||
Приклад. 1)1; 3; 5; 7; 9 — арифметична прогресія.
3 – 1 = 5 – 3 = 7 – 5 = 9 – 7 = 2; 2 — різниця арифметичної прогресії. |
||
Рекурентна формула арифметичної прогресії | ||
ап+1 = ап + d, d — різниця арифметичної прогресії.
d = aп+1 – ап. |
||
Приклад. 1)-1; -2; -3; -4;… d = -1.
2) 3; 3; 3; 3; … d = 0. Властивості арифметичної прогресії |
||
1. , де п >1
ап — п-й член арифметичної прогресії, є середнім арифметичним двох сусідніх з ним членів. |
||
2. Якщо (ап) — арифметична прогресія (скінченна), то: | ||
Сума двох членів скінченної арифметичної прогресії, які рівновіддалені від її кінців дорівнює сумі крайніх членів цієї прогресії. | ||
3. Теорема*. Будь-яка арифметична прогресія (ап) може бути задана формулою an = kn + b, де k і b — деякі числа; і навпаки, якщо послідовність (ап) задана формулою an = kn + b, де k і b — деякі числа, то ця послідовність є арифметичною прогресією. |
VIІ. Формування вмінь
Усні вправи
- Знайдіть четвертий член і різницю арифметичної прогресії:
1) 2; 7; 12; …; 2) 6; 5,5; 5; …; 3) 0,7; 1; 1,3; …; 4) -9; -7; -5; … . - Знайдіть перші чотири члени арифметичної прогресії (ап), у якої:
1) a1 = 5, d = 2; 2) a1 = 7, d = -2.
- Знайдіть четвертий член арифметичної прогресії:
1) 7; 11; 15; …; 2) 13; 10; 7; … .
- Знайдіть пропущений член арифметичної прогресії:
1) 1; а2; 7; а4; …; 2) a1; 5; 3; … .
- Серед запропонованих послідовностей вибрати арифметичні прогресії: №663.
Письмові вправи
- За першим членом і різницею знайти перші чотири члени прогресії: №665.
- Знайти різницю прогресії: №670.
- Вправи на використання властивостей арифметичної прогресії: №677.
- Доведення того, що послідовність, задана формулою п-го члена є арифметичною прогресією: №693
ап = -6 п +3, ап+1= -6(п +1) + 3 = -6 п -3, ап+1 – ап = -6 п -3 – (-6 п +3) = -6.
- на повторення: властивості і графік квадратичної функції №661.
VIIІ. Підсумки уроку
Контрольні запитання
- Що називається арифметичною прогресією? Наведіть приклади.
- Як знайти різницю арифметичної прогресії?
- Сформулюйте властивості арифметичної прогресії.
ІХ. Домашнє завдання
- Вивчити §4, п.21.
- Розв’язати №№, 666, 694
- Повторити властивості арифметичного кореня: №710.