Вектори на площині.
Мета уроку:
- повторити опорні факти курсу планіметрії, пов¢язані з векторами на площині; формувати уміння використовувати дані факти та векторний метод при розв’язуванні задач;
- розвивати уважність, спостережливість, вміння бачити закономірності, міркувати за аналогією;
- виховувати в учнів вміння логічно мислити, аналізувати ситуацію, чітко висловлювати свою думку та переконувати у її правильності.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: опорний конспект.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Перевірити правильність виконання домашніх завдань за допомогою записів на дошці, які зроблено до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів при виконанні домашніх завдань.
Відповіді до тесту: 1 – б; 2 – в; 3 – в; 4 – в; 5 – в; 6 – в; 7 – г; 8 – в; 9 – б; 10 – в.
№43
№73
- Усне опитування
Опитування можна провести у вигляді інтерактивного прийому «Мікрофон».
- Що таке координатна площина?
- Як знайти координати середини відрізка?
- Як знайти відстань між двома точками?
- Назвіть рівняння кола.
- Назвіть рівняння прямої з кутовим коефіцієнтом.
- Якою є умова паралельності двох прямих?
- Якою є умова перпендикулярності двох прямих?
- Назвіть рівняння прямої у відрізках.
- Назвіть загальне рівняння прямої.
- Індивідуальне опитування
3 учні на листочках відтворюють розв’язання домашнього тесту.
- Аналіз самостійної роботи
ІV. Актуалізація опорних знань
Робота з опорним конспектом
Назва | Означення | Запис |
Вектор | напрямлений відрізок | |
Модуль вектора | довжина напрямленого відрізка | , |
Нульовий вектор | вектор, у якого початок збігається з кінцем | |
Одиничний вектор(орт) | вектор, довжина якого дорівнює одиниці | |
Однаково напрямлені(співнапрямлені) | вектори, що мають однаковий напрямок | |
Протилежно напрямлені | вектори, що мають протилежний напрямок | |
Колінеарні вектори | вектори, що лежать на одній прямій або на паралельних прямих | |
Рівні вектори | вектори, які співнапрямлені і мають рівні модулі |
Повторення основних формул
- Координати вектора. Якщо початок вектора є точка А(х1; у1), а кінець вектора — точка В(х2; у2), то (х2 – х1; у2 – у1).
(a1; a2)
- Рівність векторів. (a1; a2) = (b1; b2)
- Модуль вектора. Якщо ( ; ), то .
- Додавання векторів. Правило трикутника Правило паралелограма
- Різниця векторів.
- Колінеарність векторів.
(a1; a2) і (b1; b2) колінеарні
- Скалярний добуток.
(a1; a2) і (b1; b2) на площині, то · = а1b1 + а2b2.
· = | | · | |cos
V. Узагальнення і систематизація умінь і навичок
- Розв’язування усних вправ
- Дано (1; -3), (-2; 1). Знайдіть модуль векторів, суму векторів, їх скалярний добуток, координати вектора:
а) 2 ; б) -3 ; в) 2 + 3 .
- Визначте, чи колінеарні вектори:
а) (2; 3) і (-4; 6); б) (1; 3) і (-3; -9).
- Визначте, чи перпендикулярні вектори:
а) (-2; 4) і (4; 2); б) (1; -3) і (-3; 1).
- Письмове розв’язування вправ
- №48
- №88
- №86
- Точки А(– 2; – 3), В(– 5; 3), С(4; 5) є вершинами паралелограма. Знайдіть його четверту вершину.
- Дано чотири вершини чотирикутника ABCD: A(1; 1), В(2; 2), С(0; 4), D(-1; 2). Доведіть, що він — прямокутник.
- Дано точки А(0; – 3), В(2; 3), С(6; – 1). Який вид має трикутник АВС? Знайдіть довжину медіани ВМ.
- Робота в парах
Виконати тестову роботу на стор.23-24.
Відповіді: 1 – б; 2 – в; 3 – а; 4 – а; 5 – г; 6 – в; 7 – б; 8 – в; 9 – в; 10 – в.
VІ. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
Ще раз по конспектах повторюємо основні положення.
- Що таке вектор? Як зображають вектори?
- Що таке довжина вектора? Який вектор називається нульовим?
- Які вектори називаються співнапрямленими? протилежно напрямленими? колінеарними?
- Які вектори називаються рівними? протилежними?
- Що таке координати вектора? Як пов’язані координати рівних векторів? протилежних векторів? колінеарних векторів?
- Що таке сума векторів і як знаходять суму векторів (у координатах і геометричними побудовами)?
- Що таке різниця векторів і як знаходять різницю двох векторів (у координатах і геометричними побудовами)?
- Що таке добуток вектора на число і як знаходять добуток вектора на число (у координатах і геометричними побудовами)?
- Що таке скалярний добуток векторів? Сформулюйте властивості скалярного добутку.
- Сформулюйте властивість і ознаку перпендикулярних векторів.
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити матеріал підручника 1 (стор.15-16), дати відповіді на питання 59-69. Розв’язати №№49, 50, 87, 89, 90.