Додавання і віднімання векторів. Побудова вектора, який дорівнює сумі (різниці) векторів. Сам. роб.
Мета уроку:
- формувати вміння віднімати вектори, вивчити властивості різниці векторів; формувати вміння застосовувати вивчені означення та властивості до розв’язування задач;
- розвивати графічну культуру;
- виховувати математичну культуру, наполегливість, інтерес до математики.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: картки для індивідуального опитування на побудову суми векторів
Хід уроку
І. Організаційний етап
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Правильність виконання домашніх завдань перевірити за записами, зробленими на дошці до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів під час виконання домашніх завдань.
- Фронтальне письмове опитування
На підготовлених вчителем індивідуальних рисунках учні виконують побудову суми векторів.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Різницею векторів та називається такий вектор , сума якого з вектором дорівнює вектору .
Різниця векторів та позначається так: – .
Різницю – векторів та можна замінити сумою вектора з вектором, який є протилежним вектору , тобто – = + (-).
На рис. 1 подано два способи побудови різниці двох векторів і .
З означень додавання і віднімання двох векторів та властивостей трикутника випливають властивості модулів двох векторів:
– ≤ ≤ + , – ≤ ≤ + .
Координати різниці двох векторів дорівнюють різниці відповідних координат вектора-зменшуваного і вектора-від’ємника.
Якщо вектори задано на площині, то (a1; a2) – (b1; b2) = (a1 – b1; a2 – b2).
Виконання вправ
- Знайдіть вектор , який дорівнює різниці векторів і , та абсолютну величину вектора : №586
- Накресліть у зошитах вектори , , (рис. 2). Побудуйте вектор, який дорівнює:
а) – ; б) – ; в) – ; г) – – .
V. Закріплення й осмислення нового матеріалу
Розв’язування задач
- На рис. 3 зображено паралелограм ABCD. Запишіть вектор, який дорівнює різниці:
а) – ; б) – ; в) – ; г) – .
- Спростіть вираз:
а) + + – – ;
б) – – – + .
VІ. Домашнє завдання
- Вивчити п.17.2.
- Розв’язати №583(б), 596(б, в), 598
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Заповніть пропуски в тексті.
Щоб побудувати вектор , який дорівнює – , досить додати вектори і … .
Щоб побудувати вектор , який дорівнює – , треба відкласти ці вектори від однієї точки, тоді початок вектора збігається з кінцем вектора …, а кінець вектора збігається з кінцем вектора…
Для будь-яких трьох точок А, В, С справедлива рівність – = … .