Ділення десяткових дробів.
Мета уроку:
- встановити правила ділення десяткового дробу на десятковий дріб; формувати уміння та навички застосування цього правила.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: демонстраційні картки для усної роботи
Хід уроку
І. Організаційний етап
Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Вибірково перевіряю зошити, відповідаю на питання, що виникли у учнів під час виконання домашнього завдання.
- Усні вправи
- Виконайте ділення:
1) 4,8 : 2; 2) 4,8 : 6; 3) 4,8 : 12; 4) 4,8 : 10;
5) 50 : 2; 6) 5 : 2; 7) 0,5 : 2; 8) 0,5 : 20.
2. Якому з наступних чисел дорівнює дріб ?
1) 5; 2) 0,5; 3) 0,05; 4) 2; 5) 0,2; 6) 0,02.
3. Розв’яжіть рівняння:
1) 7х = 7,49; 2) 9,6 : х = 8; 3) х · 12 = 0,12.
ІV. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
- Як зміниться частка а : b, якщо:
1) а збільшити у 10 разів?
2) b збільшити у 10 разів?
3) а збільшити у 10 разів і b збільшити у 10 разів?
2. На які розрядні одиниці треба помножити дані числа, щоб отримати натуральні числа? Що означає помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000?
1) 1,7; 2) 0,12; 3) 0,016.
3. Виконайте множення:
1) 43,52 · 10; 2) 2,4 · 100; 3) 0,3248 · 1000.
V. Формування знань
Проблемна ситуація
Ми з вами з’ясували, що додавання, віднімання, множення десяткових дробів і ділення десяткових дробів на натуральне число виконується майже так само, як і однойменні дії з натуральними числами.
А чи не можна й ділення десяткового дробу на десятковий дріб звести до ділення натуральних чисел (на натуральне число)?
Розв’язання проблеми
Розглянемо приклади на ділення і спробуємо розташувати отримані раніше знання про способи виконання ділення і властивості частки.
Виконайте ділення: 1) 43,52 : 1,7; 2) 2,4 : 0,12; 3) 0,3248: 0,016.
Розв’язання. (Вчитель пояснює виконання вправи, учні роблять у зошитах відповідні записи).
Якщо в першій частці збільшити ділене і дільник у 10 разів, частка не зміниться, але будемо мати ділення на натуральне число 17:
1) 43,52 : 1,7 = (43,52 · 10) : (1,7 · 10) = 435,2 : 17 = 25,6 |
Якщо у другому прикладі збільшити ділене і дільник у 100 разів, частка не змінить свого значення, але будемо мати ділення на 12:
2) 2,4 : 0,12 = (2,4 · 100) : (0,12 · 100) = 240 : 12 = 20 (12 – натуральне число).
Якщо у третьому прикладі змінити ділене і дільник у 1000 разів, частка не змінить значення, але будемо мати ділення на 16:
3) 0,3248 : 0,016 = (0,3248 · 1000) : (0,016 · 1000) = 3,248 : 16 = 0,203.
(16 – натуральне число) |
Зауваження. Підкреслену частину в розв’язаннях прикладів зазвичай роблять усно, бо вона зводиться до перенесення коми вправо у діленому і дільнику на однакову кількість цифр.
Учні роблять висновок (якщо не вийде, допомагаю):
Щоб поділити десятковий дріб на десятковий, треба:
- у діленому і дільнику перенести кому вправо на стільки цифр, скільки їх міститься після коми в дільнику (щоб отримати в дільнику натуральне число);
- виконати ділення на натуральне число.
Робота з підручником
Правило, стор.288.
VІ. Закріплення знань, вироблення вмінь
Розв’язання вправ: №1367(1-5) – ділення на десятковий дріб;
№11392(1,2) – обчислення значення виразу;
№1390 – обчислення частки і розміщення значень в порядку зростання.
VІІ. Підсумок уроку
Запитання до класу
- Як поділити десятковий дріб на натуральне число?
- Як поділити десятковий дріб на десятковий дріб?
VIІІ. Домашнє завдання
Вивчити правило на стор. 288.
Розв’язати №№1368(1-3), 1391, 1394(1).