Ділення десяткових дробів на натуральне число.
Мета уроку:
- встановити правило ділення десяткового дробу на натуральне число; формувати вміння застосовувати це правило в різних ситуаціях ділення десяткового дробу на натуральне число.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: демонстраційні картки для усної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Перевірка домашнього завдання
Перевірити правильність виконання домашніх завдань за допомогою записів на дошці, які зроблено до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів при виконанні домашніх завдань.
- Усна робота
Проводжу у вигляді інтерактивної вправи «Мікрофон».
Запитання до класу
- Як називається числа а, b і с у запису a : b = c?
- Як перевірити правильність рівності а : b = с?
- Як знайти невідомий множник?
- Як знайти невідоме ділене?
- Як знайти невідомий дільник?
- Як дізнатись, у скільки разів число а більше за число b?
- Чому дорівнює частка: а : 1; а : а; 0 : а?
- Обчисли: 0,3 4; 0,5 · 5; 0,5 · 2.
- Знайди серед чисел пари рівних: 3,1; 3,01; 3,10; 1,05; 1,5; 10,5; 1,050.
IV. Формування знань
Пропоную учням розв’язати завдання.
- Як знайти невідомий множник у рівнянні 4х = 1,2 ? Чи є коренем цього
рівняння число 0,3? 3,30?
(Невідомий множник дорівнює частці від ділення добутку на відомий множник: х = 1,2 : 4, зрозуміло, що х = 0,3, бо 4 · 0,3 = 1,2.)
- Як знайти невідомий дільник у рівнянні 2,5 : х = 5? Чи є коренем цього
рівняння число 5; 0,5; 0,05?
(Невідомий дільник дорівнює частці від ділення діленого на частку:
х= 2,5:5, зрозуміло, що корінь х = 0,5, бо 0,5 · 5 = 2,5).
Учні доходять висновку:
1,2 : 4 = 0,3; 2,5 : 5 = 0,5.
Після чого переходимо до розбору письмових прикладів
4352 : 17 = 256, 43,52 : 17 = 2,56,
бо
Отже, можна сказати, що при діленні десяткового дробу на натуральне число (кутком) треба:
- ділити як натуральні числа;
- після закінчення ділення цілої частини діленого треба в частці поставити кому.
Приклад 1. 8,68 : 7 = 4. | Приклад 2. 169,6 : 8 = 21,2. |
Після засвоєння загального правила розглядаються особливі випадки (ціла частина діленого менша від дільника або дорівнює 0; цифри діленого закінчилися, а 0 в остачі не отримано; натуральне число ділиться на натуральне).
Приклад 3. | Приклад 4. | Приклад 5. |
Висновок. У будь-якому разі ділення десяткового дробу на натуральне число виконується майже так, як ділення натуральних чисел. Відміна лише в тому, що в частці треба на певному місці поставити кому і можна дописати нулі справа у дробовій частині.
V. Закріплення знань. Формування вмінь
Розв’язуємо лише вправи початкового і середнього рівня складності і кожний випадок ділення коментується.
№1364(усно), №1378 – розв’язування рівнянь.
VІ. Підсумок уроку
Наприкінці уроку повторюємо з учнями алгоритм виконання дії ділення десяткового дробу на натуральне число і акцентую увагу учнів на тому факті, що ця дія, так само, як і додавання, віднімання і множення десяткових дробів, зводиться, фактично, до однойменних дій, але з натуральними числами.
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити правило ділення десяткового дробу на натуральне число.
Розв’язати №№1365, 1379, 1331(2).