Знаходження числа за його відсотками.

Мета уроку:

  • сформувати поняття знаходження числа за його відсотком (дробом); виробити вміння використовувати завдання, що передбачають знаходження числа за його відсотками;
  • формувати вміння бачити закономірності, міркувати за аналогією;
  • виховувати інтерес до вивчення математики, позитивне ставлення до на­вчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці

  1. Перевірка домашнього завдання

Перевірити правильність виконання домашніх завдань  за допомогою записів на дошці, які зроблено до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів при ви­конанні домашніх завдань.

  1. Актуалізація опорних знань
  2. Знайдіть значення виразу: 1) 0,02 : 4 · 100; 2) 16 : 0,8 · 100;

3) (0,1 + 0,9 : 0,45) : 0,07; 4) 2,4 · 3 – 2,4 : 3.

  1. Золоту медаль за успіх у навчанні отримали 14 випускників, що становить усіх учнів школи. Скільки учнів навчається в цій школі?
  2. Вік Петрика становить віку його батька. Скільки років батькові, якщо Петрику 8 років?
  3. Запишіть звичайним дробом: 1) 14%; 2) 120%; 3) 5%.

 

IV. Застосування знань

Пропоную учням порівняти умови й розв’язати задачі.

  1. Вершкове морозиво містить цукру. Скільки кілограмів морозива виготовлено, якщо було використано 49 кг цукру?
  2. Вершкове морозиво містить 14% цукру. Скільки кілограмів морозива виготовлено, якщо було використано 49 кг цукру?
  3. Зрозуміло, що єдина різниця в умовах задач — замість дробу у першій задачі стоїть 14% у другій. Але, враховуючи, що 14 % = , маємо ідентичні розв’язання:

1) 49 : 14 = 3,5 (кг) становить 1% морозива;

2) 3,5 · 100 = 350 (кг) виготовлено морозива.

(Або можна записати один вираз: 49: 14 • 100 = 350 (кг))

Відповідь. 350 кг.

Отже, щоб найти число за значенням його відсотків, треба поділити на кількість відсотків і помножити отриманий результат на 100.

ІІ спосіб. 14% =0,14, 49:0,14=350(кг).

Правило на стор.313.

Ф і з к у л ь т х в и л и н к а

V. Формування умінь

Щоб не помилятися  в задачах на відсотки у виборі алгоритму, треба навчитися розрізняти типи задач: на знаходження відсотків від числа (попередня тема) і на знаходження числа за його відсотками. Тому перед письмовим розв’язуванням вправ розв’яжемо усні вправи.

  1. Руда містить 60% заліза:

1) Скільки можна отримати заліза із 72 т руди?

2) Скільки треба взяти руди, щоб отримати 72 т заліза?

Щоб показати різницю в умові задач, можна записати їх коротку умову:

1)Руда Залізо 2) Руда Залізо
72 т, 100% 60%, ?т ?т, 100% 60%, 72 т

Тому: 1) задача на знаходження відсотків від числа;

2) задача на знаходження числа за його відсотками.

Письмове розв’язування вправ №№1510, 1512, 1513, 1516 на засвоєння алгоритму знаходження числа за його відсотками та, якщо вистачить часу, № 1550 – на повторення.

VІ. Підсумок уроку

Запитання до класу

  1. Чому дорівнює число, 1% якого становить: 1)7; 2) 0,7; 3)3,6; 4) 5,123?
  2. Який з виразів відповідає умові задачі? Знайдіть число, 30% якого дорівнюють 60:

1) 60 : 100 · 30; 2) 30 : 100 · 60; 3) 60 : 30 · 100; 4) 60 · 30.

VІІ. Домашнє завдання

  • 35, №№1511, 1517; на повторення № 1393(2).

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *