Знаходження числа за його відсотком.

Мета уроку:

  • продовжити формування умінь і навичок розвязування задач на застосування алгоритму знаходження числа за його відсотками;
  • формувати вміння бачити закономірності, міркувати за аналогією;
  • виховувати наполегливість у досягненні мети, позитивне ставлення до на­вчання.

Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.

Обладнання: демонстраційні картки для усної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці

  1. Перевірка домашнього завдання

Два-три учні працюють біля дошки: з карток з відповідями, які я заготувала заздалегідь, вибирають відповіді, які вважають правиль­ними до вправ домашнього завдання.

  1. Усне опитування
  • Робота з демонстраційними картками на всі дії з десятковими дробами.
  • Вкажіть, яка задача є задачею на знаходження відсотків від числа, а яка – числа за його відсотками.

Руда містить 60% заліза. 1) Скільки можна отримати заліза із 72 т руди?

2) Скільки треба взяти руди, щоб отримати 72 т заліза?

  • Назвіть алгоритм розв’язання даних задач.

IV. Вдосконалення знань і вмінь

  1. Розв’язування задач.

Задача 1. В саду росли кущі червоних, рожевих і білих троянд. Червоні троянди становили 40% усіх кущів, рожеві 58 % решти. Скільки кущів білих троянд росло в саду, якщо всього було 500 кущів троянд?

Розв’язання. 1) Якщо всі троянди відповідають 100%, червоних 40%, то решта (білі і рожеві) становлять 600 – 40 = 60% цих троянд;

2) 500 : 100 · 60 = 300 (кущів) рожевих і білих;

3) якщо рожевих і білих усього 100%, а рожеві становлять 58% усієї кількості, то білі троянди становлять 100 – 58 = 42% від 300 кущів;

4) 300 : 100 · 42 = 126 (кущів) білих троянд.

Відповідь. 126 кущів.

Замітимо, що за 100 % ми брали дві різних величини, бо кожного разу певна кількість означала цю величину (спочатку кількість усіх троянд; потім кількість рожевих і білих).

Ф і з к у л ь т х в и л и н к а

На такій же властивості базується розв’язання задачі 2 (тільки у зворотному порядку).

Задача 2. В саду росли кущі червоних, рожевих і білих троянд. Червоні троянди становили 40% усіх кущів, рожеві 58 % решти, а білих було 126 кущів. Скільки всьго кущів троянд росло в саду?

 Розв’язання. 1) 100 – 58 = 42 (%) від кількості рожевих і білих

троянд становлять білі;

2) 126 : 42 · 100 = 300 (кущів) — становлять решту;

3) 100 – 40 = 60 (%) — становлять решту;

4) 300 : 60 · 100 = 500 (кущів) — троянд усього.

Відповідь. 500 кущів.

Задача 3.  За перший день турист пройшов 25 % шляху, за другий 50% за­лишку, а за третій решту — 24 км. Яка довжина туристичного маршруту?

         Задача 4. Учень прочитав за перший день 15% цієї книжки, за другий  остачі, а за третій — решту 140 сторінок. Скільки сторінок було в книзі?

Додаткові задачі

№ 5. Порівняйте числа а і Ь, якщо 30% числа а дорівнюють 27, a 5 % числа b дорівнюють 45.

 

V. Підсумок уроку

На столі лежали цукерки. Спочатку взяли 50% цукерок, а потім 50 % решти. Після цього на столі залишилось 10 цукерок. Скільки цукерок було на столі спочатку?

VІ. Домашнє завдання

№№1537,1538

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *