Многогранники. Пряма призма. Площа поверхні та об’єм призми.

Мета уроку:

  • сформувати у учнів поняття про геометричне тіло, многогранник, пряму призму, ознайомити з формулами площі поверхні та об’єму призми; сформувати уміння застосовувати вивчений матеріал до розв’я­зування задач, у тому числі прикладного змісту;
  • розвивати комунікативні здібності, увагу, уміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою думку;
  • виховувати здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: моделі прямих призм.

Хід уроку

І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці  

  1. Перевірка домашнього завдання

Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відпо­вісти на запитання учнів, які виникли при їх розв’язуванні.

 

  1. Графічний диктант
  • Дві прямі мимобіжні, якщо вони не перетинаються. Ні
  • Дві площини паралельні, якщо пряма однієї площини паралельна прямій іншої.  Ні
  • Пряма перпендикулярна до площини, якщо вона перпендикулярна до двох прямих, що лежать в цій площині і проходить через їх точку перетину. Так
  • Пряма може перетинати площину в двох точках. Ні
  • Якщо площина має з прямою тільки одну спільну точку, то вони перпендикулярні. Ні
  • Паралельні прямі лежать в різних площинах. Ні
  • Пряма називається перпендикулярною до площини, якщо вона перетинає цю площину і перпендикулярна до будь-якої прямої, що лежить у цій площині і проходить через точку перетину. Так
  • Перпендикуляр до площини – це перпендикулярна пряма.  Ні
  • Точки А,В,С,К не лежать в одній площині. Чи можуть перетинатися прямі АС і ВК? Ні
  • Через будь – які чотири точки можна провести площину. Ні 

IV. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Многогранник та його елементи

Фігури, які вивчає стереометрія, називають тілами. Наочно тіло уявляють як частину простору, зайняту фізичним тілом і об­межену поверхнею. (Демонструємо моделі многогранників.)

Многогранником називається тіло (частина простору), обме­жене скінченною кількістю плоских многокутників . Многокутники, які обмежують многогранник, називають його гранями, їх сторони — ребрами, а вершини — вершинами многогранника.

На рис.1  гранями є многокутники: ABC, А1В1С1, АВВ1A1, ВВ1C1С, АА1C1С; ребрами — сторони АС, ВС, АВ, АА1, ВВ1, CC1, A1B1, A1C1, B1C1, вершинами — точки А, В, С, A1, В1, С1.

Завдання класу

  1. Наведіть приклади предметів побуту, які мають форму много­гранників.
  2. Скільки вершин, ребер, граней має: а) паралелепіпед; б) куб?
  3. Яке найменше число ребер може мати многогранник?
  4. Побудуйте многогранник, який має 4 грані. Скільки ребер і скільки вершин він має?
  5. Якщо поверхню многогранника розрізати по кількох його ре­брах і розкласти на площині, то дістанемо розгортку даного многогранника

Призма та її елементи

Многогранник, дві грані якого — рівні n-кутники з відповідно паралельними сторонами, а всі інші п граней — паралелограми, нази­вається    n-кутною призмою (Демонструємо моделі призм.)

Рівні n-кутники призми називаються основами, а паралело­грами — бічними гранями, сторони основи — ребрами основи, інші ребра — бічними ребрами.

З означення призми випливає, що основи призми рівні, а також лежать у паралельних площинах. Бічні ребра паралельні й рівні.

Поверхня призми складається з основ і бічної поверхні. Площею поверхні призми називається сума площ усіх її граней. Оскільки основи рівні, то            Snp = S6ічн + 2Sосн, де Snpплоща поверхні при­зми; S6ічн — площа бічної поверхні призми; Sосн — площа основи.

Завдання класу

  1. Скільки граней має n-кутна призма? Чи може призма мати 10 граней?
  2. Скільки ребер має п-кутна призма? Чи може призма ма­ти 10 ребер?
  3. Скільки вершин має п-кутна призма? Чи може призма мати 10 вершин?
  4. Скільки граней має 15-кутна призма? А вершин? А ребер?

Призма називається прямою, якщо її бічні ребра перпендику­лярні до основи. (Демонструються моделі прямих призм.)

Пряма призма називається правильною, якщо в її основі ле­жить правильний многокутник. (Демонструються моделі пра­вильних призм.)

Слід зазначити, що бічними гранями прямої призми є прямо­кутники.

 

Площа поверхні та об’єм прямої призми

Теорема. Площа бічної поверхні прямої призми дорівнює до­бутку периметра її основи на довжину ребра.

Sбічн = a1h + a2h + … + aпh = (а1 + а2 +… an)h = Ph.

Пряма призма, в основі якої лежить прямокутник, називаєть­ся прямокутним паралелепіпедом. Прямокутний паралелепіпед, усі ребра якого рівні, називається кубом.

У молодших класах ви вже обчислювали об’єм прямокутного паралелепіпеда за формулою

V = abc,                                                       (1)

де a, b, c — відповідно довжина, ширина і висота паралелепіпеда. Формулу (1) можна записати у вигляді

V = Sh,                                                                 (2)

де S = ab — площа основи, h = c — висота паралелепіпеда.

Формула (2) справедлива для будь-якої прямої призми. Отже:

Об’єм прямої призми дорівнює добутку площі її основи на до­вжину бічного ребра (висоту):

V = Sh.

Завдання класу

  1. Знайдіть площу поверхні куба, ребро якого дорівнює 5 см.
  2. Знайдіть площу поверхні прямокутного паралелепіпеда, сторо­ни основи якого дорівнюють 3 см і 4 см, а бічне ребро 5 см.
  3. Основа прямої призми — прямокутний трикутник з катета­ми 3 см і 4 см, а бічне ребро дорівнює 5 см. Знайдіть площу повної поверхні призми.
  4. Знайдіть об’єм куба, ребро якого дорівнює 5 см.
  5. Знайдіть об’єм прямокутного паралелепіпеда, сторони основи якого дорівнюють 3 см і 4 см, а бічне ребро — 5 см.
  6. Основа прямої призми — прямокутний трикутник з катета­ми 3 см і 4 см, а бічне ребро — 5 см. Знайдіть об’єм призми. Складаємо конспект
 

Призма

n-кутна призма — многогранник, дві гра­ні якого — рівні п-кутники з відповідно паралельними сторонами, а всі інші гра­ні — паралелограми.

ABCD, A1B1C1D1 — основи; АA1, ВВ1, СС1, DD1 бічні ребра; АВ, ВС, CD, AD, А1В1, В1С1, С1D1, A1D1 — ребра основи.

Призма пряма — якщо бічні ребра перпендикулярні до основи.

 
Правильна призма — це пряма призма, в основі якої лежить правильний многокутник.  
Sпр = Sбічн + 2Sосн.

Площа бічної поверхні прямої призми:

Sбічн = Р ∙ h, P = a1 + a2 + …+ an.

Об’єм прямої призми: V = Sh

 

V. Закріплення й осмислення нового матеріалу

Розв’язування задач

№№734, 742, 745, 749.

Додаткові задачі

  1. На рис. 247 зображено розгортку прямої трикутної призми. За наведеними даними знайдіть площу поверхні та об’єм при­зми. (Відповідь. 60см2, 24см3.)
  2. Скирда сіна має форму прямої призми з п’ятикутною основою (рис. 248). Розміри скирти (у метрах) подано на рисунку. Зна­йдіть об’єм скирти та масу сіна в скирті, якщо густина сіна дорівнює 0,03 т/м3. (Відповідь. 19,8 т.)

 

  1. Діагональ бічної грані правильної трикутної призми дорівнює l і утворює з бічним ребром кут α. Знайдіть площу бічної поверхні призми. (Відповідь. 3l2 sinα cosα.)

VI. Домашнє завдання

  1. Вивчити формули площі поверхні та об’єму прямої призми § 21, п.21.1, 21.3.
  2. Розв’язати №№735, 744, 746.

VII. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу

  1. Що таке n-кутна призма?
  2. Яка призма називається прямою? правильною?
  3. Чому дорівнює площа бічної поверхні прямої призми?
  4. Чому дорівнює об’єм призми?

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *