Множення десяткових дробів.
Мета уроку:
- сформувати знання учнів правила множення десяткового дробу на 0,1; 0,01 і т. д. та на 10п; формувати вміння застосовувати ці правила для розв’язування завдань, що передбачає, крім усіх відомих раніше, застосування цих правил.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: демонстраційні картки, картки для індивідуального опитування.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Ретельно перевіряю виконання домашніх вправ на предмет засвоєння правила, розглянутого на попередньому уроці. Заздалегідь за відкритою дошкою записую відповіді до вправ домашньої роботи, і учні перевіряють або кожний свою роботу, або зошити сусіда. Після перевірки домашнього завдання можна запропонувати учням самостійно виконати аналогічне завдання:
- Індивідуальна робота на картках
Знайдіть добуток: 1) 0,3 і 1,7; 2) 3 і 1,7; 3) 1,5 і 0,18; 4) 0,04 і 0,47.
- Усна робота
- Обчислити:
- 0,2 0,6; 2) 0,7 · 7; 3) 4,5 · 2; 4) 0,5·4; 5) 0,2·0,3; 6) 4·0,3; 7) 1,3·0,2.
- Як зміниться натуральне число, якщо його помножити на 10, 100, 1000…?
- Виконати множення:
100 і 23; 14 і 10; 5 і 1000; 18 і 100.
IV. Формування нових знань
- Множення десяткових дробів на 10, 100, 1000.
Пропоную учням такі завдання:
1) Використовуючи правило множення десяткових дробів, знайдіть добуток:
4,6 і 10; 4,6 і 100; 4,6 і 1000.
2) Використовуючи результат попереднього завдання, з’ясуйте, як
змінилось місце коми в числі 4,6 при множенні цього дробу на 10;
100; 1000? Зробіть висновок.
Висновок. Щоб помножити десятковий дріб на 10; 100; 1000 і т. д., достатньо в цьому дробі перенести кому вправо відповідно на 1, 2, 3 і т. д. цифр.
На закріплення цього учням можна запропонувати вправу:
Знайдіть пропущені числа:
- 35,1 · □ = 351; 2) 43,6 · □ = 4360; 3) 6,58 · □ = 658; 4) 65,8 · □ = 658.
- Множення десяткових дробів на 0,1; 0,01; 0,001.
1) Використовуючи правило множення десяткових дробів, знайдіть добуток:
4,6 і 0,1; 4,6 і 0,01; 4,6 і 0,001.
(4,6 · 0,1 = 0,46; 4,6 · 0,01 = 0,046; 4,6 · 0,001 = 0,0046)
2) Використовуючи результат попереднього завдання, з’ясуйте, як
змінилось місце коми в числі 4,6 при множенні цього дробу на 0,1;
0,01; 0,001? Зробіть висновок.
Висновок. Щоб помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001 і т. д., достатньо в цьому дробі перенести кому вліво відповідно на 1, 2, 3 і т. д. цифр.
На закріплення цього учням можна запропонувати вправу:
Знайдіть пропущені числа:
- 35,1 · □ = 0,351; 2) 436 · □ = 0,436; 3) 6,58 · □ = 0,658; 4) 65,8 · □ = 6,58.
- Робота з підручником
Правило на стор.278.
V. Засвоєння знань, формування вмінь
Розв’язування вправ
- Множення десяткового дробу на 10, 100, 1000 і т.д.: №1302.
- Множення десяткового дробу на 0,1; 0,01; 0,001 і т. д.: №1304.
- Множення двох десяткових дробів: №1299(1-6).
- Вирази на сумісні дії додавання, віднімання, множення десяткових дробів: №1327(4-6).
VІ. Домашнє завдання
Вивчити правило на стор.278, розв’язати №№1301, 1303 – перевірити, чи правильно виконане множення, 1328.
VІІ. Підсумок уроку
Якому з наступних чисел дорівнює добуток 3,28 · 1000? 3,28 ·0,1?
1) 32,8; 2) 0,328; 3) 3280; 4) 32 800.