Множення десяткових дробів.

Мета уроку:

  • розглянути способи застосування сполучної і розподільної влас­тивостей множення при множенні десяткових дробів; формувати вміння раціоналізувати обчислення з використанням властивостей множення.

Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.

Обладнання: демостраційні картки для усної роботи, картки для письмового опитування.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці

  1. Перевірка домашнього завдання

Вибірково перевіряю зошити. Фронтально підготовку до уроку здійснюю у вигляді письмового опитування.

  1. Письмове опитування

Варіант 1

Обчислити:

  • 2,53∙10; 2) 56,79∙100; 3) 6,7∙0,1; 4) 4,75∙0,01; 5) 0,054∙100; 6) 8,74∙1000;

7) 0,3∙1,7; 8) 3∙2,7; 9)1,5∙0,18; 10) 0,078∙0,32; 11) 1,64∙0,14.

Варіант 2

Обчислити:

  • 1,78∙10; 2) 2,37 ∙1000; 3) 0,089∙0,1; 4) 75,32 ∙0, 01; 5) 8,4∙100; 6) 7,95 ∙10;

7) 2,3∙0,8; 8) 8∙3,7; 9) 2,4∙0,15; 10) 1,56∙0,13; 11) 0,068∙0,43.

  1. Усні вправи

1. Обчисліть: 1) 25 · 78 · 4; 2) 2 · 49 · 50; 3) 49 · 9 + 21 · 9; 4) 316 · 5 – 216 · 5; 5) 3 · 5 · 8 · 3; 6) 36 · 125 · 8 · 3; 7) 211 · 18 + 211 · 12 – 200 · 30.

2. Спростіть вираз: 1) 2 · x 15; 2) 6 · а · 13 · b; 3) 27x – 19x; 4) 32у – 14у + у.

  1. Виразити у м: 2 см; 25 см; 255 см; 2 м 3 см; 23 м 3 см.

 

ІV. Застосування знань

Після розв’язання усних вправ учні згадають, що при множені нату­ральних чисел в окремих випадках дуже доречним було використання властивостей множення:

  • переставної ab = ba;
  • сполучної (ab) с = а (bс);
  • розподільної a(b + c)ab + ac, ab + ac = a(b + c).

Можна здогадатись, що й при множенні десяткових дробів ці власти­вості так само «спрацьовують». Тому достатньо буде розібрати біля дошки і записати в зошит розв’язання прикладів 1-4.

Приклад 1. Обчисліть зручним способом: 0,2 · 32,8 · 5 = 1 · 32,8 = 32,8.

Приклад 2. Спростіть вираз: 0,6а · 0,8b.

0,6а · 0,8b = (0,6 · 0,8) · (ab) = 0,48аb.

Приклад 3. Обчисліть значення виразу найзручнішим способом:

3,18 · 7,8 + 3,18 · 22 = 3,18(7,8 + 2,2) = 3,18 · 10 = 31,8.

Приклад 4. Спростіть вираз і обчисліть його значення: 0,13р + 0,47р, якщо р = 0,14.

0,13р + 0,47р = 0,6p, якщо р = 0,14, то 0,6p = 0,6 · 0,14 = 0,08

V. Засвоєння знань. Формування вмінь та навичок

Розв’язування вправ

  1. Розв’язування текстових задач на множення десяткових дробів: № 1338.
  2. Розв’язування рівнянь: №1309, 1335(1).
  3. Розв’язування прикладів на всі дії з десятковими дробами: №1331.

 

VІ. Підсумок уроку

Контрольні запитання

  1. Як записати формулою:

а) переставну; б) сполучну; в) розподільну властивості множення?

  1. Обчислити (спростити):

1) 0,2 · 3 · 0,5; 2) 0,2 · 0,3 + 0,2 · 0,7; 3) 0,2а · 0,5b; 4) 0,2а + 0,5b.

VIІ. Домашнє завдання

Вивчити властивості множення, розв’язати №№1310, 1339, 1334(1).

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *