Округлення чисел. Самостійна робота.

Мета уроку:

  • сформувати поняття округлення чисел; домогтися засвоєння правила округлення десяткових дробів; сформувати вміння виконувати округлення чисел до будь-якого розряду.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: картки з текстами самостійної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відпо­вісти на запитання учнів, які виникли при їх розв’язуванні.
  2. Самостійна робота

Варіант 1

  1. Виконайте дії: 1,24 : 3,1 + 12 : 0,25 – 2 : 25.
  2. Розв’яжіть рівняння: (1,24 – х) · 3,6 = 3,888.

Варіант 2

  1. Виконайте дії: 1,29 : 4,3 + 18 : 0,15 – 9: 45.
  2. Розв’яжіть рівняння: (х + 7,2) · 4,2 = 30,996.

Відповіді: В – І 1) 0,4 + 48 – 0,08 = 48,32; 2) х = 1,24 – 1,08 = 0,16.

                   В –ІІ 1) 0,3 + 120 – 0,2 = 120,1.

 3. Актуалізація опорних знань

Запитання до класу

  1. Назвіть розряди числа 53,6171.
  2. Знайдіть координати точок, зображених на рис. 1

Між якими сусідніми натуральними числами лежать координати то­чок А, В, С? До якого з натуральних чисел ближче кожне з цих чисел? Які числа знаходяться на однаковій відстані?

3. Хлібина коштує 1 грн. 50 к. Скільки коштує 1) півхлібини; 2) чверть хлібини?

IV. Мотивація навчальної діяльності

Запитання до класу

  1. Чи знаєте ви:

1) Скільки людей живе в Україні?

2) Скільки кубічних метрів містить Чорне море?

3) Скільки волосинок росте на голові людини?

4) Скільки тонн снігу випало торішньої зими?

(Зрозуміло, що більшість учнів не зможе точно відповісти на запитання.)

2. Чи можна знайти точні числа, що є відповідями на попередні запитання?

(Наголошую, що за певних причин точних відповідей знайти неможливо, тому замість них беруть інші значення, близькі до шуканих, які є круглими і на прикладі досить часто ми маємо справу саме з набли­женими значеннями величин.)

Наша мета — встановити правило округлення.

V. Формування знань учнів про округлення десяткових дробів

Розглянемо числа між 1 і 2, які містять дробову частину лише з десятими, і зясуємо, які з них знаходяться ближче до 1, а які ближче до 2.

До 1: 1,1; 1,2; 1,3; 1,4.

До 2: 1,6; 1,7; 1,8; 1,9.

Кажуть, що1,2 наближено дорівнює 1 і записують: 1,21.

Цю операцію називають округленням десяткових дробів до розряду  одиниць і правило, що описує розв’язування подібних задач, можна сформулювати так:

  • Під час округлення десяткового дробу до одиниць (десятих, сотих і т. д.), усі наступні за цим розрядом цифри відкидають.
  • Якщо при цьому перша з цифр, які відкидають, 0,1,2,3,4, то остання з цифр, яку залишають, не змінюється.
  • Якщо ж перша з цифр, які відкидають, дорівнює 5,6,7, 8 або 9, то ос­танню з цифр, яку залишають, збільшують на 1.

(Якщо в учнів виникли запитання про цифру 5, яка не розглядалась у прикладах, варто пам’ятати, що існує домовленість щодо цієї цифри, яка й покладена в правило.)

Робота з підручником

Правило на стор.298.

Після цього варто розглянути, прокоментувати і записати декілька прикладів на округлення. Записи можна робити так:

Приклад 1. Округлити: 1) до одиниць; 2) до сотих; 3) до тисячних число 53,6171.

1) 53,6171  54; 2) 53,6171  53,62; 3) 53,6171  53,617.

Зауважимо, що під час округлення натуральних чисел правило дещо зміниться, а саме: замість цифр, що стоять у нату­ральному числі після даного розряду, до якого округляють, пишуть нулі.

Приклад 2. Округлити число 9762,12:

1) до десятків; 2) до сотень; 3) до тисяч.

1) 9762  9760; 2) 9762  9800; 3) 9762  10000.

VІ. Закріплення знань. Формування вмінь

Усні вправи

  1. Прочитайте і скажіть, до якого розряду округлили число: №1423 – усно.
  1. Письмово за підручником учні виконують вправи №№ 1426, 1428, 1430. Доцільно вимагати засвоєння алго­ритму, який можна записати і використовувати у вигляді схеми:
  • Знайди цифру того розряду, до якого округлили десятковий дріб (на­туральне число).
  • Подивись на наступну (читаючи зліва направо) цифру; якщо вона 0, або 1, або 2, або 3, або 4 — цифру в п. 1 не змінюй, в інших випадках — збільш її на 1 (+ 1).
  • Усі цифри, що передують знайденій у п. 1, — перепиши, ті, що йдуть за нею, — відкинь (запиши нулями).

Додаткові вправи. Обчислити значення виразу: №1393(1).

VІІ. Підсумок уроку
Запитання до
класу

Знайдіть пропущене число (рис. 2)

(Пояснюючи, як знайдено правиль­ну відповідь — 9,5, учні повторюють ал­горитм округлення чисел.)

VIІІ. Домашнє завдання

Вивчити 33. Розв’язати №№1427, 1429,1394(2).

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *