Розв’язування задач. Коло. Дотична до кола. Кути та відрізки, пов’язані з колом.
Мета уроку:
- повторити основні факти планіметрії, пов’язані з колом: означення кола, радіуса, діаметра, хорди, дотичної, властивості кутів та відрізків, пов’язаних з колом; формувати уміння та навички розв’язування задач з використанням даних фактів;
- розвивати вміння логічно аргументувати та розвивати тему, формулювати висновок, чітко будувати свою відповідь;
- виховувати свідоме ставлення до навчання, дисципліну, звичку до систематичної розумової праці.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: опорний конспект, таблиця «Коло».
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відповісти на запитання учнів, які виникли при їх розв’язуванні.
Відповіді до тесту: 1-в; 2-б; 3-г; 4-в; 5-а; 6-в; 7-а; 8-а; 9-б; 10-г.
№13
№25
№66
- Письмове опитування знань формул площ многокутників
І варіант. Записати формули площ, якщо:
- m , n – сторони трикутника, а кут між ними – α
- k, n –сторони прямокутного трикутника
- m – сторона трикутника, h- висота, що проведена до цієї сторони
- r–радіус вписаного кола, p – півпериметр
- a, b, c – сторони трикутника, R – радіус описаного кола
- – діагоналі ромба
- n, k – сторони паралелограма, β – кут між ними
- a, b, c –сторони трикутника. Записати формулу Герона
- a, b –сторони прямокутника
- – діагоналі паралелограма, β –кут між ними
ІІ варіант. Записати формули площ, якщо:
- m, n – сторони прямокутного трикутника
- r–радіус вписаного кола, p – півпериметр
- – діагональ квадрата
- n, m – сторони паралелограма, α – кут між ними
- a, b, c – сторони трикутника. Записати формулу Герона
- a –сторона квадрата
- – діагоналі паралелограма, γ –кут між ними
- a, b, c – сторони трикутника, R – радіус описаного кола
- m – сторона паралелограма, h- висота,що проведена до цієї сторони
- k , n – сторони трикутника, а кут між ними – β
3. Усна робота
- Один з кутів, утворених при перетині двох прямих, дорівнює 40. Знайдіть решту кутів.
- Обчисліть площу паралелограма, дві сторони якого дорівнюють 6 см і 5 см, а кут між ними 30.
- Виберіть вірне твердження. В рівнобедреному трикутнику:
А) Два кути прямі;
Б) Дві висоти рівні;
В) Всі кути рівні;
Г) Всі кути різні.
- Розв’яжіть задачі за готовими рисунками
АМ-?
АК-?
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Означення кола, круга, радіуса, діаметра, хорди
- Властивості кутів, пов’язаних з колом
- Властивості відрізків, пов’язаних з колом
- Довжина кола і дуги. C = 2r ; l = де — центральний кут в градусах.
- Площа сектора і круга. S = r2; Sсек =
Ф і з к у л ь т х в и л и н к а
V. Систематизація умінь і навичок
- Розв’язування усних задач
- Розв’язати задачі за готовими рисунками
- До кожного з наведених рисунків виберіть відповідну рівність. Поясніть свій вибір.
1) АЕ · BE = СЕ · DE; 2) АС · ВС = CD · СЕ; 3) AC · BC = CD2.
- Письмове розв’язування задач
Задача 1. Хорда АВ стягує дугу в 58° Визначте кути, утворені хордою й дотичною, проведеною до кола в точці А.
Розв’язання
АОВ = 58°, оскільки хордою АВ стягується дуга в 58°. Тоді BAO = (180° – 58°) : 2 = 61°. Оскільки AC AO, то САО = 90°, a CAB = = 90° – 61° = 29°.
Відповідь: 90°, 29°.
Задача 2. Доведіть, що гострий кут між хордою кола та дотичною до кола у кінці хорди дорівнює половині кута між радіусами, проведеними до кінців хорди.
Доведення
Нехай АВ — хорда кола з центром у точці О, АС — дотична до кола, проведена до кінця хорди А. Нехай АОВ = а, тоді BAO = ABO = = 90° – . CAB = 90° – BAO = 90° – , що й треба було довести.
Задача 3. Радіус кола дорівнює 11 см. Через точку А, віддалену від центра кола на 7 см, проведено хорду завдовжки 18 см. Знайдіть відрізки, на які точка А ділить цю хорду.
Розв’язання
На рисунку — коло із центром у точці О, CD — хорда, А CD, ОА = 7 см, CD = 18 см, R = 11 см — радіус кола. Продовжимо відрізок ОА до перетину з колом, одержимо діаметр BE, BE = 22 см. За властивістю хорд: BA·AE = CA·AD, ВА = OB – ОА = 11 – 7 = 4 (см). АЕ = ВЕ – ВА = 22 – 4 = 18 (см). Нехай СА = х, тоді AD = (18 – x) см. Тоді x(18 – x) = 4 · 18, 18x – x2 = 72, x2 – 18x + 72 = 0, x1 = 12, х2 = 6. Отже, СА = 12 см, AD = 6 см або СА = 6 см, AD = 12 см.
Відповідь: 6 см; 12 см.
Задача 4. У трикутнику ABC B = 74°. Навколо трикутника описане коло, і через точку А до кола проведено дотичну. Промінь CD утворює зі стороною АС кут 23°. Знайдіть кути трикутника ACD.
Розв’язання
Сполучимо точки А і К. DAK = 23°, оскільки цей кут є кутом між дотичною AD і хордою АК. АКС = 180° – ABC, оскільки чотирикутник АВСК вписаний у це коло. АКС = 180° – 74° = 106°, тоді КАC = 180° – (106° + 23°) = 51°. Отже, DAC = DAK + КАС = 23° + 51° = = 74°. Таким чином, у трикутнику ACD ADC = 180° – 74° – 23° = 83°.
Відповідь: 74°, 23°, 83°.
Задача 5. Із точки поза колом проведено січну, яка перетинає коло у точках, віддалених від даної на 12 см і 20 см. Відстань від даної точки до центра кола дорівнює 17 см. Знайдіть радіус кола.
Розв’язання
На рисунку дано коло із центром у точці О, точка С — дана точка поза колом. За умовою СВ = 12 см, АС = 20 см і CO = 17 см. Нехай OD = OM = R. Тоді CD = 17 – R, MD = 2R, CM = 17 + R. За властивістю січних СВ · CA = CD · CM, 20 · 12 = (17 – R)(17 + R), 289 – R2 = 240, R2 = 49, R = 7.
Відповідь: 7 см.
VІ. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
Ще раз по конспектах повторюємо основні положення.
- Чи все правильно на рисунку? Розв’язати задачу за рисунком
VІІ. Домашнє завдання.
Повторити матеріал підручника 1 (стор.12-13), дати відповіді на питання 28-32 на стор.17-18. Розв’язати тест на стор. 22 і домашню контрольну роботу.
Домашня контрольна робота
- Один із суміжних кутів на 30більший від другого. Знайти другий кут.
- У трикутнику АВС відомо, що В=, АС=13 см, ВС=5 см, чому дорівнює cos A?
- Точка дотику вписаного у прямокутний трикутник круга ділить гіпотенузу на відрізки завдовжки 8 см і 12 см. Знайдіть площу вписаного круга.
- В прямокутній трапеції основи дорівнюють 25 см та 32 см, а більша діагональ є бісектрисою гострого кута. Знайдіть площу трапеції.
- Знайдіть площу рівнобедреного трикутника, якщо його бічна сторона дорівнює а, а кут при основі —.