Формула п-го члена арифметичної прогресії.

УРОК №54                                                                                                                                      

Урок в темі №3

Тема уроку. Формула п-го члена арифметичної прогресії.

Мета уроку:

  • закріпити знання учнів про зміст означення та супутніх понять арифметичної прогресії, а також про її основні властивості; доповнити ці знання знанням формули п-го члена арифметичної прогресії; сформувати вміння записувати формулу п-го члена арифметичної прогресії, а також розв’язувати різні за змістом задачі на викорис­тання цієї формули;
  • розвивати активність, уважність, спостережливість;
  • виховувати культуру усного та писемного мовлення та міжособистісного спілкування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: опорний конспект.

Хід уроку

І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці

 

  1. Перевірка домашнього завдання
  • Перевірити правильність виконання домашніх завдань за допомогою записів на дошці, які зроблено до початку уроку, та відповісти на запитання, які виникли в учнів при ви­конанні домашніх завдань.
  • Тестові завдання (з наступною перевіркою та обго­воренням результатів їх виконання, що дозволить повторити зміст основних понять попереднього уроку, а також схеми застосування вивчених на цьому уроці понять для розв’язування типових задач).
  1. Яка з наведених послідовностей є арифметичною прогресією?
    а) 1; 3; 5; 8;          б) 10; 7; 4; 1;       в) 2; 6; 11; 15;     г) 4; -5; 6; -7.
  2. Перший член арифметичної прогресії дорівнює -3, а різни­ця 2. Чому дорівнює другий член цієї прогресії?

а) 7;                     б) 9;                     в) -1;                    г) 5.

  1. Знайдіть різницю арифметичної прогресії (ап), якщо а2 = 3, а3 = -3.

а) -2;                    б) -6;                    в) 2;                     г) 6.

  1. Чому дорівнює різниця арифметичної прогресії п), якщо а2 = 4 , а4 = 28.

а) -12;                  б) 12;                    в) 4;                     г) .

 

IV. Формулювання мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів

Виконайте таку вправу: знаючи перший член та різницю арифметичної прогресії, знайти її деякий член (номер якого є достатньо великим).

Чи не існує способу знаходження будь-якого члена арифметичної прогресії без необхідності знаходити попередні кілька її членів? Пошук відпо­віді на це запитання — основна мета уроку.

 

V. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Усні вправи

  1. Дана скінченна послідовність: 2; -1; -4; -7; -10; -13.

1) Перевірте, чи є ця послідовність арифметичною прогресією.

2) Назвіть її перший член та різницю.

3) Задайте її рекурентною формулою.

4) Продовжіть її ще трьома числами, які разом із даними утворювали б арифметичну прогресію.

  1. Яка з даних послідовностей п) є арифметичною прогресію:

1) хп = 2п + 5;              2) хп = 3п2 + 6п;            3) хп = ?

Для арифметичної прогресії знайдіть перші три члени та різ­ницю.

 

VІ. Доповнення знань

а2 = а1 + d;

а3 = а2 + d = а1 + 2d;

а4 = а3 + d = а1 + 3d;

а5 = а4 + d = а1 + 4d

Опорний конспект

 

Формула n-го члена арифметичної прогресії
де anп-й член арифметичної прогресії;

а1 — перший член арифметичної прогресії;

d — різниця арифметичної прогресії;

п — номер члена арифметичної прогресії.

Приклад. Знайдемо а9, якщо п) — арифметична прогре­сія, перші члени якої: 7,8; 8,9; 10; ….

Розв’язання

Знайдемо різницю арифметичної прогресії, у якої а1 = 7,8; a2 = 8,9;

a3 = 10: d = a3 a2 = 10 – 8,9 = 1,1.

Формула п-го члена арифметичної прогресії має вигляд an = a1 + d(n 1).

Враховуючи, що а1 = 7,8, d = 1,1, маємо: ап = 7,8 + 1,1(п – 1).

Отже, а9 = 7,8 + 1,1(9 – 1) = 7,8 + 8,8 = 16,6.

Відповідь: а9 = 16,6.

Формула n-го члена арифметичної прогресії через к-ий член

an = аk + (n – k) d

 

 

VIІ. Відпрацювання вмінь

Усні вправи

  1. Знайдіть а1 і d за формулою п-го члена арифметичної прогре­сії (ап):

1) ап = 1 + 3(п – 1);       2) ап = 0,1 – 3(п – 1).

  1. Запишіть формулу першого члена арифметичної прогресії, у якої:

1) а1 = 2; d = -3; 2) а1 = 0,5; d = ; 3) а1 = -0,2; d = -2.

  1. Для деякої арифметичної прогресії запишіть формулу її 10-го члена; 21 члена; п + 1 члена.

Письмові вправи

  • Задачі на пряме застосування формули п-го члена арифметич­ної прогресії, у якої задано перший член та різниця або яка задана переліком перших кількох своїх членів: №667, 669.
  • Знайти різницю арифметичної прогресії, якщо відомі перший і п-ий її члени: №672.
  • Знайти номер деякого члена арифметичної прогресії або пере­вірити, чи є дане число членом арифметичної прогресії: №675, 683.
  • Знайти перший член арифметичної прогресії: №679, 687.

 

VIІІ. Підсумки уроку

Контрольні запитання

  1. Який вигляд має формула п-го члена для арифметичної про­гресії, у якої: 1) bп членів; 2) хn членів.
  2. Відомо, що (а„) — арифметична прогресія. Заповніть пропуски так, щоб рівності стали правильними:

1) an =… + d …;            2) d = ;

3) а1 = ап   (п 1);   4) п = 1 + .

ІХ. Домашнє завдання

  1. Вивчити формулу п-го члена арифметич­ної прогресії.
  2. Розв’язати №№668, 680, 684, 688(1).

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *