Що таке десятковий дріб

Мета уроку:

  • формувати поняття про десятковий дріб; уміння записувати й читати десяткові дроби, спираючись на знання розрядів десяткового дробу.

Тип уроку: засвоєння знань і вмінь.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Налаштовую учнів на роботу, перевіряю готовність до уроку

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

ІІІ. Аналіз контрольної роботи

Робимо аналіз типових помилок, виконуємо індивідуальний аналіз власних помилок.

ІV.Актуалізація опорних знань

Усні вправи

  1. Як прочитати число, якщо воно складається з трьох одиниць розряду тисяч, однієї одиниці розряду сотень, п’яти одиниць розряду десятків і чотирьох одиниць? [3 1 5 4]
  2. Як зміниться це число, якщо цифри 5 і 1 поміняти місцями?

[3   5    14:   маємо   5   сотень   замість   однієї,   отже,   збільшиться на 4100=400; маємо один десяток замість п’яти, отже, зменшиться на 4 10=40, тому взагалі збільшиться на 360].

  1. Знайти значення степеня: 101, 102, 103, 104,10п, якщо п — натуральне число.
  2. 1) Яку частину метра становить 1 см, 3 дм, 4 мм?

 

2) Яку частину тонни становить 1 кг, 5 ц, 346 кг?

3) Яку частину квадратного метра становить: 1 дм2, 8 см2?

[1)1 см = м, 3 дм =  м, 4мм =  м;

2) 1 см =  м, 5 ц =  т, 346 кг =  г;

3) 1 дм2 =  м2, 8см2 =  м2.]

 V. Формування знань

  1. Бесіда

Заміна звичайного дробу десятковим

Дуже часто зустрічаються звичайні дроби із знаменником 10, 100, 1000… для таких дробів придумали спеціальне позначення. Десятковий дріб – «скорочена» форма запису звичайного дробу, знаменником якого є степінь чис­ла 10, тобто за­пис, в якому знаменник відсутній і.

1)   Десятковим дробом можна записати як правильні дроби ( = 0,3;

= 0,07), — тоді в цілій частині ми маємо 0 (нуль цілих), так і непра­вильні дроби, (попередньо виділивши в них цілу частину, і мішані числа ( = 4 = 4,3).

2)   Під час запису звичайного правильного дробу десятковим необхідно
одразу перевірити, чи співпадає кількість цифр чисельника із
кількістю нулів знаменника (якщо ні — дописати необхідну кількість
нулів перед чисельником у дробовій частині).

  • Що означає «приписати нуль пе­ред чисельником у дробовій частині десяткового дробу?
  • Запишіть число 17. Допишіть два нулі перед числом 17; нуль після числа 17.
  • У запису 0,17 назвіть цілу та дробову частину. Допишіть один нуль (два нулі) перед числом 17 у дробовій частині.
  • Запишіть у вигляді десяткового дробу: ; ; ; .

Ф і з к у л ь т х в и л и н к а

 

Розряди десяткових дробів.

  • Прочитайте число 70 549. Як зміниться число, якщо збільшити на 1:

1) останню  цифру; 2) передостанню цифру; 3) всі цифри числа.

  • Прочитайте дроби: 0,5; 0,05; 0,005; 0,0005.

Кожна цифра десяткового дробу має певне значення за­лежно від того, на якому місці (в якому розряді) в запису десяткового чис­ла вона стоїть. Назви розрядів: 1-й розряд після коми — десяті, дру­гий — соті, третій — тисячні і т. д. (тобто назви «повторюють» назви розрядів натурального числа).

Стор.261 – таблиця розрядів

 

VІ. Закріплення знань та формування вмінь

Письмове розв’язування вправ.

№1179, 1183, 1181

 

VІІ. Підсумок уроку

Прочитайте дроби: 0,7; 0,07; 0,007; 0,0007.

Назвіть всі розряди.

 

VІІІ. Домашнє завдання

Вивчити 29, стор.261 – таблиця.

Підготувати історичну довідку про виникнення десяткових дробів.

Розв’язати  №№ 1180, 1182, 1184.

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *