Нескінченна геометрична прогресія (| q | < 1) та її сума.
УРОК №59
Урок в темі №8
Тема уроку. Нескінченна геометрична прогресія (| q | < 1) та її сума.
Мета уроку:
- домогтися засвоєння учнями: означення нескінченної спадної геометричної прогресії та формули суми цієї прогресії; виробити вміння за формулою суми знаходити суму відповідної геометричної прогресії, а також розв’язувати задачі, що передбачають обчислення таких сум; удосконалити вміння розв’язувати задачі на застосування вивчених властивостей арифметичної та геометричної прогресій;
- розвивати уміння лаконічно й математично грамотно висловлювати свою думку;
- виховувати у дітей пізнавальний інтерес.
Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.
Обладнання: опорний конспект.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Два-три учні працюють біля дошки: з карток з відповідями, які я заготувала заздалегідь, вибирають відповіді, що вважають правильними до вправ домашнього завдання.
- Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Усні вправи
- Чи є геометричною прогресією послідовність чисел:
1) 3; 1; ; ; ; 2) -3; 1; ; ; ; 3) 1; ; ; ; ; ?
Для геометричних прогресій знайдіть знаменник.
- Як знайти суму перших десяти членів послідовності:
1) (ап): 1; 2; 3; …; 2) (bn): 1; 2; 4; 8; …; 3) (cn): 3; 3; 3; … ? - В геометричній прогресії (dn) d1 = ; q = .Знайдіть:
1) d2; 2) d4; 3) d10.
Що можна сказати про її 100-й член?
- Запишіть у вигляді суми розрядних одиниць числа:
1) 324; 2) 32,4; 3) 0,172; 4) 0,(2); 5) 1,5(3).
ІV. Формування знань
Опорний конспект
Нескінченна геометрична прогресія, у якої | q | < 1 |
Приклади:а) 1; ; ; ; … q = , | q | < 1;
б) 3; ; ; … q = , | q | < 1; в) 100; 10; 1; ; … q = , | q |< 1; г) 32; 0,32; 0,0032; … q = , | q | < 1. |
Якщо (bn) — нескінченна геометрична прогресія, у якої | q | < 1, то сума всіх її членів S обчислюється за формулою |
Приклад 1. Знайдемо суму нескінченної геометричної прогресії (bn): 6; -2; … .Розв’язання
За умовою b1 = 6; b2 = -2, отже, q = = . Маємо геометричну прогресію, у якої | q | < 1. За формулою знаходимо: . Відповідь; 4,5. |
Приклад 2. Запишемо число 0,(7) у вигляді звичайного дробу.Розв’язання
Запис 0,(7) означає нескінченний періодичний дріб 0,7777…. Його можна подати як нескінченну суму + + + … . Доданки цієї суми є членами нескінченної геометричної прогресії, у якої b1 = , q = : = , | q | < 1. Тоді ця сума дорівнює: . Тому 0,(7) = . Відповідь: . |
- вивчена формула застосовується тільки для нескінченних геометричних прогресій та для обчислення тільки суми всіх членів нескінченної геометричної прогресії;
- вивчена формула є співвідношенням, що пов’язує три величини: перший член, знаменник та суму всіх членів нескінченної геометричної прогресії, а тому може бути застосована як для обчислення суми, так і для відшукання двох інших названих вище величин.
V. Формування вмінь
Письмові вправи
Для реалізації дидактичної мети уроку слід розв’язати вправи такого змісту:
- за формулою суми нескінченної геометричної прогресії зі знаменником | q | < 1 та даним першим членом і знаменником нескінченної геометричної прогресії знайти її суму: №845(1,3), 847(1);
- за формулою суми нескінченної геометричної прогресії зі знаменником | q | < 1 знайти невідомий перший член, якщо відомі її сума та знаменник: №853;
- вправи на перетворення нескінченного десяткового періодичного дробу на звичайний дріб: №849(2,3,4);
- комбіновані вправи на обчислення нескінченних сум (на застосування формул суми перших п членів геометричної та арифметичної прогресій): №855; 858;
- на повторення: вправи на застосування властивостей арифметичної та геометричної прогресій: №811.
VI. Підсумки уроку
Контрольні запитання
- Дано геометричну прогресію (bn): 1; ; ; ; .
1) Чи можна суму даної послідовності обчислити за формулою ? Чому?
2) За якою формулою слід обчислити суму всіх членів даної послідовності?
- Дано геометричну прогресію (cn): 1; ; ; ; ; … .
1) Чи можна суму всіх членів даної прогресії знайти як значення виразу ? Чому? Знайдіть цю суму.
2) Знайдіть суму перших чотирьох членів даної прогресії. Порівняйте її з числом, отриманим у попередньому розрахунку. Як можна пояснити результати порівняння?
VII. Домашнє завдання
- Вивчити п.25.
- Розв’язати №№846, 848, 850(1,3,4)