Аналіз контрольної роботи. Взаємне розміщення прямих у просторі.

Мета уроку:

  • відкоректувати знання учнів з теми «Вектори»; повторити, привести в систему й розширити відомості про взаємне розміщення двох прямих у просторі.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: кубик Рубика,  модель єгипетської піраміди, опорний конспект.

Хід уроку

І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.

IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку

IIІ. Аналіз результатів контрольної роботи

  1. Оголосити статистичні дані про бали, що одержали учні.
  2. Спираючись на аналіз контрольної роботи, повідомити учням про типові помилки, що були допущені в контрольній роботі. Після цього учні працюють над помилками, яких вони припустилися при написанні контрольної роботи.
  3. Для учнів, які повністю справилися з тематичною контроль­ною роботою, можна запропонувати задачі підвищеної склад­ності.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Ви ознайомилися з планіметрією. Планіметрія — це розділ геометрії, у якому вивчають властивості плоских геометричних фігур: трикутників, паралелограмів, кіл тощо.

Але, крім плоских фігур, існують і просторові фігури: прямо­кутний паралелепіпед, куб, піраміда, циліндр, конус, куля. Багато предметів, що нас оточують, мають форму прямокутного паралелепіпеда: класна кімната, цегла, сірникова коробка тощо. Популярна в усьому світі іграшка — кубик Рубика — має форму куба.

Добре відомі піраміди Давнього Єгипту дають нам уявлен­ня про широкий клас геометричних тіл, які називаються піра­мідами.

Одного разу один відомий математик спробував пояснити знайомому поету, що таке простір. Той довго слухав, а потім сказав: «Все це не так, я знаю, що простір блакитний, і по ньому літають птахи». З точки зору математики поняття простору не настільки поетичне. Уявимо собі будинок. Він  має три виміри: довжиною в 9 під’їздів, шириною в три вікна, висотою в 5 поверхів. Це тривимірний простір. Щезла висота – двомірний простір (площина). Щезла ширина – одномірний (пряма).

V. Поетапне сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Розділ геометрії, у якому вивчаються властивості просторо­вих фігур, називається стереометрією.

Основні просторові фігури

Основними фігурами простору є точка, пряма і площина.

Уявлення про точки і прямі ви маєте з курсу планіметрії. На­гадаємо, що точки позначають великими латинськими буквами, наприклад: А, В, С, …; прямі позначають малими латинськими буквами, наприклад: прямі а, Ь, с, …, або двома великими буква­ми, наприклад: прямі АВ, ВС, CD, … . Матеріальними моделями частини площини є, наприклад, поверхня столу, поверхня вікон­ного скла, мармурова плита тощо.

У геометрії площину уявляють необмеженою, ідеально рів­ною і гладкою. Зображають площину у вигляді паралелограма (рис. 1) або у вигляді довільної області (рис. 2). Познача­ють площини малими грецькими буквами, наприклад: площи­ни α, β, γ, … .

Як і будь-яка геометрична фігура, площина складається з точок. Якщо точка А лежить у площині α, то говорять, що площина α проходить через точку А, і записують так: А  α. Якщо точка А не лежить на площині α, говорять, що площина α не проходить через точку А, і записують так: А α.

Якщо кожна точка прямої а лежить на площині α, говорять, що пряма лежить у площині α або площина α проходить через пряму а, і записують так:   a  α; a  α.

Завдання класу

Побудуйте і запишіть за допомогою символів:

а) площину α і точку А, яка лежить у ній;

б) площину β і точку В, яка не належить їй;

в) площину γ, яка проходить через пряму а;

г) площину α і пряму а, яка не лежить у площині α;

д) дві площини β і γ, які проходять через пряму с.

Основні аксіоми стереометрії

Як і в планіметрії, властивості основних фігур у стереометрії виражаються аксіомами.

Нагадаємо, що в планіметрії властивість прямих і точок ви­ражалася аксіомою:

Яка б не була пряма, існують точки, які належать цій пря­мій, і точки, які їй не належать. Через дві різні точки можна провести пряму і до того ж тільки одну.

Узявши яку-небудь площину (наприклад, площину підлоги класної кімнати), ми можемо вказати точки, які належать цій площині, і точки, які не належать їй. Тому одна з властивостей площини в просторі виражається аксіомою.

Аксіома 1. Яка б не була площина, існують точки, які на­лежать цій площині, і точки, які їй не належать.

Аксіома 2. Якщо дві різні площини мають спільну точку, то вони перетинаються по прямій, що проходить через цю точку.

Наочною ілюстрацією аксіоми 2 є перетин двох стін, стіни і підлоги класної кімнати.

Аксіома 3. Якщо дві різні прямі мають спільну точку, то через них можна провести площину, і до того ж тільки одну.

Ніяких інструментів, якими б можна було побудувати в про­сторі площину, немає. Тому вираз «можна провести площину» вживається в значенні «існує площина».

Єдину площину можна провести:

  • через дві прямі, що перетинаються;
  • через дві паралельні прямі;
  • через пряму і точку, яка не лежить на цій прямій;
  • через три точки, що не лежать на одній прямій.

Слід зазначити, що в просторі існує безліч площин, для кож­ної площини справедливі всі аксіоми і теореми планіметрії. Біль­ше того, ознаки рівності й подібності трикутників справедливі і для трикутників, що лежать у різних площинах.

Взаємне розміщення двох прямих у просторі

Із планіметрії відомо, що дві прямі, що лежать у площині, можуть перетинатися або не мати спільних точок. Якщо дві пря­мі лежать в одній площині й не мають спільних точок, то вони називаються паралельними. У просторі дві різні прямі або пере­тинаються, або не перетинаються. Проте другий випадок допу­скає дві можливості: прямі лежать в одній площині або прямі не лежать в одній площині.

Прямі, які не перетинаються і лежать в одній площині, на­зиваються паралельними.

Прямі, які не перетинаються і не лежать в одній площині, називаються мимобіжними.

(Випадки взаємного розташування двох прямих у просторі де­монструються за допомогою  кар­касної моделі куба.)

Отже, дві прямі а і b в просторі можуть перетинатися, бути паралельними, бути мимобіжними.

Завдання класу

  1. Продемонструйте різні випадки розташування двох прямих у просторі на предметах оточення.
  2. Дано зображення куба ABCDA1B1C1D1 (рис. 3).

а) Чи перетинаються прямі АА1 і BB1? A1В1 і D1С1? Як називаються ці прямі?

б) Чи перетинаються прямі AD і ВB1? АВ і DD1? Як називаються ці прямі?

в) Чи можна провести площину через прямі: AD і DB1? A1D1 і C1D1? AD і BB1? АA1 і DB1? АА1 і DD1?

VІ. Закріплення й осмислення нового матеріалу

Розв’язування задач

  1. Доведіть, що через три точки, які не лежать на одній прямій, можна провести площину.

Доведення

Нехай А, В, С — три дані точки, які не лежать на одній пря­мій (рис. 4). Проведемо прямі АВ і АС: вони різні, бо точки А, В, С не лежать на одній прямій. За аксіомою стереометрії через прямі АВ і АС, які перетинаються, можна провести площину α. Що і треба було довести.

  1. Прямі АВ і CD не лежать в одній площині. Доведіть, що пря­мі АС і BD не можуть перетинатися.

Доведення

Якщо припустити, що прямі АС і BD перетинаються, то вони лежать у деякій площині. Тоді всі точки А, В, С, D лежать у цій площині, а отже, і прямі АВ і CD лежать в одній площині, що суперечить умові. Таким чином, прямі АС і BD не можуть пере­тинатися.

VIІ. Домашнє завдання

Вивчити 20, п.20.1, 20.3. Розв’язати №№716, 717.

VIIІ. Підбиття підсумків уроку

Запитання до класу

  1. Які дві прямі називаються паралельними?
  2. Які дві прямі називаються мимобіжними? Наводимо зразок конспекту.

 

Стереометрія —розділ геометрії, що вивчає властивості просторових фігур
Основні геометричні фігури
Рисунок Фігури Позначення
Точки А, В, С, …
Прямі а, b, с, … АВ, ВС,
Площини α, β, γ. …
Аксіоми стереометрії
Яка б не була пло­щина, існують точ­ки, що належать їй, і точки, що їй не належать Якщо дві площини мають спільну точ­ку, то вони перети­наються по прямій, яка проходить через цю точку Через дві прямі, що перетинають­ся, можна про­вести площину, і до того ж тільки одну
Взаємне розміщення двох прямих у просторі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *