стоп буллинг

Інтерактивне заняття для учнів 6 класу «Cтоп булінг»

Мета: ознайомити з поняттями «булінг», «види та прояви булінгу», сформувати нульову толерантність до булінгу (неприпустимість проявів насильства та булінгу в дитячому середовищі), ознайомити з механізмом реагування та звернення у ситуації булінгу.

Загальна тривалість: 45 хв.

Обладнання та необхідні матеріали: мультимедійний проектор, ноутбук, презентація, коробка скріпок, «Казка про Скріпку», ватман, маркери, роздаткові матеріали «Поради як протидіяти булінгу»,

«Куди/до кого можна звернутися за допомогою в ситуації булінгу», серія відеороликів Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Викресли булінг», мулдьтфільм «Булінг в шкільному колективі».

План заняття

 1. Привітання учнів та учениць. Мета і завдання заняття
 2. Казка про Скріпку
 3. Ознайомлення з поняттям «булінг», «види булінгу»
 • Правила дитячого колективу для уникнення булінгу. Рекомендації “Куди/до кого звернутися за допомогою в ситуації булінгу?”, “Як уникнути булінгу?”
 • Колективне обговорення напрацювань в групах
 • Висновки до заняття
 • Завершення заняття

Хід проведення

 1. Привітання учнів та учениць.                                     

(Слайд 1) Доброго дня! Сьогодні ми з вами поговоримо про булінг.

(Вчитель роздає всім учням та ученицям по одній канцелярській скріпці)

(Слайд 2) Зараз я вам розповім казку про Скріпку. Під час моєї розповіді вам необхідно буде слід за мною робити зі скріпки певні фігурки.

Казка про Скріпку

0-02-04-0b2e9807239da8b14b2a9e00eaf0d06b596ea463b404594335c58b0c2d3747dd_ef423437
Казка про Скріпку

(Під час розповіді вчитель робить з канцелярської скріпки певні відповідні фігурки, а учні та учениці повторюють за вчителем)

 1. Жила-була дівчинка-скріпочка. Вона була дуже життєрадісна, весела, товариська дівчинка. (Просто скріпка)
  1. Одного разу однокласники дали їй образливе прізвисько. І у неї виникло запитання «Чому?». (Знак питання)
  1. Іншого разу вона знайшла свій портфель в шкільному туалеті і дуже засмутилася. (Нижня  посмішка)
  1. Після закінчення уроків Скріпочка вийшла погуляти на подвір’я, де інші дівчата почали чіплятися до неї, ображати та дали їй стусана. (Знак оклику) І Скріпочка подумала, що їй робити? Хто її за- хистить? (Знак питання)
  1. Вона часто згадує той момент, коли її ніхто не ображав і хоче, щоб все було, як раніше.

Спробуйте зробити скріпочку такою, як вона була раніше.

Запитання для обговорення:

 • Можемо ми повернути Скріпку в попередній стан?
 • Чому ні?
 • Як вплинули прояви цькування на стан Скріпки?

2.  Ознайомлення з поняттям «булінг», «види булінгу»

Як ви вважаєте, що таке булінг?

(відповіді дітей)

Так, дійсно, кожен з вас має рацію. Якщо підсумувати усе, що ви сказали, виходить, що булінг – це агресивна і вкрай неприємна свідома поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої дитини, що супроводжується фізичним і психологічним тиском.

(Слайд 3) А давайте дізнаємося, звідки взялося це незвичайне слово «Булінг». Воно прийшло до нас із англомовних країн, де словом «bully» називають хулігана, забіяку, задираку, тобто людину, яка поводиться недобре, ображає інших та пакостить.


Попробуйте дати власне визначення «булінгу», використовуючи слова зі сліайду (Слайд 4)

Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я… А які відчуття у вас виникають, коли вас або когось з вашого оточення називають на прізвисько, принижують?

Запитання для обговорення:

 • Чи спостерігали ви таку ситуацію, коли в дитячому колективі «обирається» дитина (так званий  цап відбувайло), яка відрізняється від інших зовнішнім виглядом, поведінкою і цю дитину постійно зневажають та застосовують до нього/неї прізвиська, штовхають, чіпляються, псують особисті речі та інше?
 • Які відчуття у вас викликає така ситуація?
 • Як ви вважаєте почуває себе дитина, яку «обрали» цапом відбувайлом?
 • Що мотивує дитину, яка вчиняє булінг? (Слайд 5)
 • Хто, на вашу думку, може «булінгувати» (бути «булером»)?

Ситуація з булінгом в Україні доволі невтішна. У 2017 році 7 з 10 дітей стикалися з булінгом в тих чи інших проявах (були жертвою або свідком).

(Слайд 6) Ііснують різні види булінгу:

 • Фізичний булінг – штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, небажані дотики, «сканування» тіла, нанесення тілесних ушкоджень тощо.
 • Економічний булінг – пошкодження, відбирання чи знищення одягу та інших особистих речей, вима гання грошей тощо.
 • Психологічний булінг – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміки обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж тощо.
 • Сексуальний булінг – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у роздягальнях, поширення образливих чуток, погрози сексуального характеру, жарти тощо.
 • Кібербулінг – приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних при строїв (пересилка неоднозначних фото, обзивання по телефону, знімання на відео бійок чи інших при нижень і викладання відео в мережу Інтернет, цькування через соціальні мережі).
 • В якій формі найчастіше проявляється булінг в школі? (Слайд 7)

А зараз давайте переглянемо відеороліки «Викресли булінг» та обговоримо їх. (Слайди  8-10)

Запитання для обговорення:

 • Які види булінгу ви побачили в роліках? За якими проявами ви це визначили?
 • Хто є учасниками/сторонами булінгу? (Слайд 11)
 • Чому булінг вважається проявом насильства?
 • Чи дотримується в ситуації булінгу найважливіший принцип прав людини/дитини «повага до  особистості»?
 • Що впливає на агресивну поведінку дітей? (Слайд 12)

3.  Правила дитячого колективу для уникнення булінгу. Рекомендації «Куди/до кого звернутися за допомогою в ситуації булінгу?», «Як уникнути булінгу?»

Вчитель. Для виконання наступної вправи, ви будете працювати в трьох групах. Кожна група повинна протягом 10 хвилин виконати отримане завдання і оформити його на ватмані, а потім презентувати.

(Слайд 13) Завдання  групам (кожній групі роздаються надруковані рекомендації, а діти повинні доповнити і презентувати їх на загал)

1 група. Правила дитячого колективу для уникнення та протидії булінгу.

2 група. Куди/до кого можна звернутися за допомогою в ситуації булінгу?

 3 група. Рекомендації «Як тобі протидіяти та уникнути булінгу?»

Після виконання завдання проводимо колективне обговорення напрацювань в групах. (Слайди 14-15)

А тепер я поділюся з вами секретною формулою, яка допоможе попередити направлену на вас агресію. Цікаво? (Слайд 16) Формула називається «stop-talk-walk». Мені потрібно 2 бажаючих. Хто хоче спробувати?

(Вчитель обирає пару для участі, ділить ролі (булер і жертва) і зачитує класу правила)

Отже, формула «stop-talk-walk» дуже проста. Коли булер починає провокувати конфлікт або розпалювати ворожнечу, потрібно виконати три простих кроки: STOP: Зберігайте спокій! Ввічливо зупиніть кривдника, намагайтесь уникнути сварки. Ні в якому разі не вступайте з ним в бійку. TALK: Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу. Зазначте прямо, що вам не подобається подібне ставлення до себе, і ви не збираєтеся цього терпіти. Повідомте агресора, якщо він не припинить свою поведінку, ви будете змушені повідомити дорослим (вчителям, батькам). WALK: Якщо є можливість, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть.

(Діти починають працювати з формулою: одна вигадує ситуацію і починає зачіпати іншу, в той час як інша з допомогою доповідача спокійно і ввічливо відповідає згідно з формулою. Потім вони міняються ролями і повторюють гру).

Давайте проголосуємо правилаколективу для протидії булінгу, щоб кожен учень нашого класу дотримувався цих правил

4. Висновки до заняття

Підсумовуючи все, про що ми так жваво обговорювали сьогодні під час нашої зустрічі, давайте переглянемо мультфільм «Булінг в шкільному колективі» (Слайд 17)

Запитання для обговорення: (Слайд 18)

 • Що таке булінг?
 • Хто є сторонами булінгу?
 • Хто може страждати від булінгу?
 • Які є види булінгу?
 • Хто такий булер?
 • До кого звернутися в ситуації булінгу?
 • Який номер телефону Національної дитячої «гарячої лінії»?
 • Які ви можете дати рекомендації як протидіяти булінгу?
 • Які ви можете дати рекомендації як уникнути булінгу?
 • Завершення заняття.  Прощання  «Оплески»

Вчитель (просить всіх підвестися і стати в коло):

Отже, ми з вами з’ясували, що називають булінгом, як його розпізнати і що робити в ситуації булінгу. Не треба соромитися зізнатися іншим, що ви страждаєте. Ви можете сказати про це дорослим, яким ви довіряєте, старшим товаришам, вчителям або шкільному психологу. Пам’ятайте, що коли кривдника не зупинити, можуть постраждати інші діти. Ви маєте знати, що #булитинекруто. Зовсім не круто! Було б набагато ліпше, якби люди замість булінгу робили щось добре один для одного. Давайте об’єднаємося в єдине ціле – в паутинку на знак того, що ми разом виступаємо проти булінгу. (Вчитель дає учням клубок і просить у довільному порядку передавати його із рук в руки, тримаючи частину нитки в себе, поки не обплутає усіх дітей)

Дякую вам за роботу та прошу подякувати одне одному оплесками за активну  участь під час заняття. (Слайд 19)

ДОДАТОК 1

Рекомендації, як протистояти булінгу

Здається, це відбувається зі мною. Що мені робити?

 • Поговори з дорослим, якому ти довіряєш. Це можуть бути батьки, вчитель або спортивний тренер, шкільний психолог, медіатор, старший брат/старша сестра, інші родичі.
 • Якщо тобі важко говорити, напиши про те, що відбувається, та надішли дорослому, якому довіряєш електронною поштою або месенджером.
 • Можна попросити батьків поговорити з батьками кривдника або кривдниці.
 • Дій сміливо, тримай голову високо, дивись кривднику або кривдниці у вічі, навіть якщо почуваєшся невпевнено.
 • Ігноруй глузування та йди від кривдників. Змусь їх думати, що тобі цілком байдуже.
 • Керуй своїми емоціями. Відчувати гнів та засмучуватись – нормально, але це надає більшої сили кривдникові або кривдниці. Багатьом допомагає рахувати до десяти, глибоко дихати або ви- писувати гнівні слова на папір.
 • Намагайся бути серед людей, особливо на перервах та під час обіду.
 • Тримайся поруч з приятелями, які можуть захистити тебе. Подумай, на кого ти можеш розраховувати, а хто може розраховувати на тебе у подібній ситуації.
 • Якщо тебе фотографують або глузують у роздягальнях, не заходь туди разом із кривдниками.
 • Якщо ситуація дійшла до фізичної розправи, крадіжок або пошкодження речей, звертайся до поліції.
 • Не застосовуй силу або булінг у відповідь. Це лише погіршить ситуацію та може призвести до більш серйозних наслідків.
 • Якщо ти бачиш, що хтось інший страждає від булінгу, не мовчи. Пропонуй допомогу та клич  дорослих.

ДОДАТОК 2

До кого звернутися в ситуації булінгу?

 • до поліції за номером «102»
 • дорослим, кому ти довіряєш (це можуть бути батьки, вчитель або спортивний тренер, медіатор, старший брат/старша сестра, інші родичі)
 • до психолога, соціального педагога або класного керівника
 • до Центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді
 • до дільничного офіцера поліції
 • до служби у справах дітей
 • до працівників медичного закладу
 • до громадських організацій, які працюють в сфері захисту прав та інтересів дітей

З будь-якими запитаннями про булінг і не тільки, ти можеш звернутися на Національну дитячу «гарячу лінію»: 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних) або 116 111 (безкоштовно з мобільних), тут ти можеш довірливо розповісти про свою ситуацію.

Національна дитяча «гаряча лінія» працює з понеділка по п’ятницю з 12:00 до 16.00 (години можуть змінюватися).

Використані джерела:

 1. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми у конфліктний та постконфліктний період: метод. рек. / Н.П.Бочкор, Є.В. Дубровська, О.В.Залеська та ін. – Київ: МЖПЦ«Ла Страда-Україна», 84 – .2014 c. Режим доступу: http://la-strada.org.ua/ucp_mod_library_showcategory_31.html
 2. Серія       роликів      ЮНІСЕФ   Викресли     булінг.      Режим доступу: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ2-31j4oXT4Jvy6OWi9H4Mnsx8oYYZlg
 3. Методичні рекомендації «Профілактика булінгу як соціального явища у шкільному середовищі». Режим доступу: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/17HrdJk2ctQ4KQAnmd3I1A3FKzE7LI9aE
 4. Програма тренінгових занять «СТОП-Булінг» орієнтована на профілактику насилля в шкільному середовищі. Режим доступу: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/17HrdJk2ctQ4KQAnmd3I1 A3FKzE7LI9aE
 5. Комплект освітніх програм «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації». – К.:– 2018. – 143 с. Режим доступу: https://la-strada.org.ua/ucp_mod_news_list_show_614.html
 6. Розбудова миру. Профілактика і вирішення конфлікту з використанням медіації: соціально-педа- гогічний аспект – Навч.метод. посіб. / К: ФОП Стеценко В.В. – 2016 – 192 с. Режим доступу: http:// la-strada.org.ua/ucp_file.php?c=JqVIjfoFBStqlCLmi1wsfbXKGCUY1e
 7. Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівно- му/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти – Навч.-метод.-по- сіб – К: ФОП Нічога С.О. – 2018. – 174 с. Режим доступу: https://mon.gov.ua/storage/app/media/ zagalna%20serednya/protidia-bulingu/porozuminnyala-stradametodposibniksayt.pdf

Прикріплені файли

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *