Теорема Менелая. Теорема Чеви.
Мета уроку:
- розширити знання учнів з планіметрії: ознайомити з теоремами Птолемея, Менелая, Чеви; сформувати уміння і навички використання даних теорем при розв’язанні задач;
- сприяти розвитку всесторонньо розвинутої особистості;
- виховувати інтерес до вивчення математики, потяг до наукової творчості.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: опорний конспект.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
IІ. Повідомлення теми, мети і задач уроку
ІІІ. Відтворення основних положень вивченого на попередньому уроці
- Перевірка домашнього завдання
Вибірково перевіряю зошити, відповідаю на питання, що виникли у учнів під час виконання домашнього завдання.
№32
№36
№34
- Як можна побудувати правильний шестикутник?
- Як побудувати правильний трикутник?
- Як можна побудувати правильний чотирикутник?
- Як можна побудувати правильний восьмикутник?
- Математичний диктант
Дано правильний п-кутник.
Варіант 1 (п = 5), варіант 2 (п = 6).
Знайдіть:
а) суму кутів многокутника;
б) внутрішній кут многокутника;
в) зовнішній кут многокутника;
г) центральний кут многокутника;
д) сторону многокутника, якщо його периметр дорівнює 30 см;
є) апофему многокутника, якщо його сторона дорівнює 20 см.
Відповіді
Варіант 1. а) 540°; б) 108°; в) 72°; г) 72°; д) 6 см; є) 10tg36° см.
Варіант 2. а) 720°; б) 120°; в) 60°; г) 60°; д) 4 см; є) 10 см.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Теорема Менелая.
Теорему Менелая пов’язують з Менелаєм з Александрії (бл. 100 до н. е.). Ця теорема показує закономірність, що спостерігається для відносин відрізків, що з’єднують вершини деякого трикутника і точки перетину січної зі сторонами (продовженнями сторін) трикутника.
Нехай дано точки A, B, C, які утворюють трикутник ABC і точки D, E, F, які лежать на лініях BC, AC, AB. Тоді теорема стверджує що D, E, F лежать на одній прямій (колінеарні) тоді і тільки тоді якщо:
(З урахуванням напрямків відрізків в теоремі з’являється -1)
- Теорема Чеви.
Хотілося б мати який-небудь загальний метод, що дозволяв би по положенню точок на сторонах трикутника визначати, перетинається відповідна трійка прямих в одній точці чи ні.
Універсальну умову, що «закриває» цю проблему, знайшов 1678 р італійський інженер Джованні Чева.
Нехай дано трикутник ABC, і точки D, E, і F, що лежать на прямих BC, CA, і AB відповідно. Теорема стверджує, що лінії AD, BE і CF перетинаються в одній точці (конкурентні) тоді і тільки тоді якщо:
Чевіана – це відрізок, який з’єднує вершину трикутника з деякою точкою на протилежній стороні.
Ф і з к у л ь т х в и л и н к а
V. Формування умінь і навичок використання вивчених теорем
Задача 1.
В трикутнику АВС АD – медіана, точка О – середина медіани. Пряма ВО перетинає сторону АС в точці К.
В якому відношенні точка К ділить АС, рахуючи від точки А?
Розв’язання
Нехай ВD = DС = а, АО = ОD = m. Пряма ВК перетинає дві сторони и продовження третьої сторони трикутника АDС . За теоремою Менелая
Задача 2.
Довести теорему: Бісектриси трикутника перетинаються в одній точці.
Доведення: Досить показати, що:
Тоді за теоремою Чеви AL1, BL2, CL3 перетинаються в одній точці. За властивістю бісектрис трикутника:
.Перемноживши почленно отримані рівності, маємо: .
Тоді за теоремою Чеви бісектриси перетинаються в одній точці. Теорему доведено.
Задача 3. Довести теорему: Медіани трикутника перетинаються в одній точці; точка перетину ділить кожну з них у відношенні 2 : 1, рахуючи від вершини.
Доведення: Нехай АМ1, ВМ2, СМ3 – медіани трикутника АВС. Щоб довести, що ці відрізки перетинаються в одній точці, досить показати, що
Тоді за теоремою Чеви відрізки АМ1, ВМ2 и СМ3 перетинаються в одній точці. Маємо:
Отже, медіани трикутника перетинаються в одній точці
Нехай О – точка перетину медіан. Пряма М3С перетинає дві сторони трикутника АВМ2 і продовження третьої сторони цього трикутника. За теоремою Менелая
або .
Розглядаючи теорему Менелая для трикутників АМ1С і АМ2С, ми отримаємо, що
.
Теорему доведено.
Задача 4. У трикутнику відрізок ( належить стороні ) ділить медіану у відношенні 3:4, починаючи від вершини . У якому відношенні точка ділить сторону ?
Розв’язання.
1-й спосіб. Проведемо За умовою За теоремою Фалеса . Нехай , тоді
.
Відповідь: 3:8.
2-й спосіб. Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої : . Тоді .
Відповідь: 3 : 8.
Задача 5. Висота рівнобедреного трикутника з основою поділена на три рівні частини. Через точку та точки поділу проведено прямі, які ділять бічну сторону, що дорівнює см, на три відрізки. Знайти ці відрізки.
Розв’язання.
За умовою: . Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :.
, . Звідси см , см.
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
, , .
Звідси см, (см).
Відповідь: 12 см, 18 см, 30 см.
V. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.
Ще раз по конспектах повторюємо основні положення.
VІ. Домашнє завдання.
Повторити матеріал підручника 1 (стор.13-14). Розв’язати задачі:
- №27
- Доведіть теорему: Якщо в трикутник вписане коло, то відрізки, що з’єднують вершини трикутника з точками дотику протилежних сторін, перетинаються в одній точці.
- Доведіть, що висоти трикутника перетинаються в одній точці (розглянути лише випадок гострокутного трикутника).
- Принести 2 альбомних аркуша.